Основите на училищното образование в село Алдомировци са поставени през 1854 г. от свещеника Величко Станоев преди 170 години. В началото то е само за децата от рода Хранови и Попови, но малко по-късно Станоев осъзнава, че всички деца в селото трябва да имат достъп до образование. Първоначално училището е килийно и в него се обучават само момчета. Помещава се в сградата на църквата, но не след дълго е построена отделна сграда за обучение, която вече не съществува. С всяка изминала година броят на учениците става все по-голям и през 1948 г. са поставени основите на сградата, където и днес се помещава Обединено училище „Иван Вазов“.
Сградата е реновирана. Класните стаи са светли, уютни и просторни. През настоящата учебна 2024/2025 г. са спечелили проект за STEM в областта на природните науки. Ще бъдат обособени три класни стаи с най-съвременна техника за учебен процес в полза на ученици и учители. Предстои да бъде открит и фитнес в двора на училището по програма на ПУДООС.
През 2024 г. училището в село Алдомировци тържествено отбеляза своята 170-годишнина с празничен концерт.
„Подготовката за тържеството беше много голяма. Искаше ни се да успеем в един ден за кратко време да покажем всичко, което сме научили. Децата рецитираха стихове, пяха песни, танцуваха и демонстрираха знания, усвоени през годините. Целият ни екип работи упорито, за да можем да отбележим подобаващо тази голяма годишнина“, разказва за „Аз-буки“ директорката на училището Даниела Борисова.
Рециталът, който представят възпитаниците на школото, е изцяло по стихове на техния патрон Иван Вазов.
В празника участие взима и новосформираният мажоретен състав.
В него участват момичета от I, II и III клас. „Момичетата бързо се сработиха и с голямо желание представиха своя танц пред пълния салон на читалище „Светлина 1919“ в селото, уточнява моята събеседничка.
В училището учат 103 деца от различни населени места. Всички са с различни съдби, семейства и от различни социални групи.
„Независимо от това съумяваме през годините да съхраним традицията, качеството на образованието и грижата за децата“, посочва Борисова.
Девизът им е „Учим днес, за да успеем утре“ и всеки ден си го припомнят.
Педагогическият екип си е поставил за цел да осигури най-добрите условия и качество на образователния процес.
„Училището разполага с материали, техника и ресурси, за да бъде така. При нас учат деца от близки населени места, където няма училище, и такива, чиито родители са предпочели децата им да учат в по-малки групи на по-спокойно място“, посочва тя.
Въпреки финансовите затруднения на маломерните паралелки предимство е, че се обръща индивидуално внимание, благодарение на което всеки ученик може да разгърне своя потенциал. „Респектът към децата е голям“, казва още директорката.
В училището учат и 11 деца със специални образователни потребности и с хронични заболявания.
В школото има екип за обща подкрепа.
За допълнителна подкрепа от години работят добре с Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-област. От там пътуват педагози, психолози и логопеди до училището. Така всеки от учениците получава най-добрата грижа и работи по план, съобразен с конкретните му нужди.
„Разчитаме на професионалисти от там. Скоро ще съберем и собствен екип, тъй като има студенти – бивши наши възпитаници, които в момента изучават специалността „Специална педагогика“ в различни университети“, разказва тя.
В училището се провеждат и редица интересни инициативи – училищни празници, екскурзии и летни лагери. Учениците са мотивирани от учителите си да участват в конкурси и състезания.
По случай Деня на християнското семейство тази година на гости в училището е отец Валентин. Благославя децата за здраве и благополучие и разговаря с тях за ролята на семейството, за това кои са най-висшите човешки ценности и благодетели.
Само преди броени дни в школото в Алдомировци е поканен и актьорът и сценарист Искрен Красимиров. Той представя откъс от спектакъла си „Незабравимата България“, като влиза в ролите на будители и царе.
В училището изключително много се гордеят с групата за занимания по интереси „Традиции“.
В нея са включени деца на различна възраст, като през миналата учебната година преобладават седмокласници. В часовете изучават български обичаи и традиции. „От нашето училище тръгна и коледарската група на село Алдомировци, които ще бъдат чакани гости на Рождество“, споделя директорката. Имат и различни групи по интереси по български език, математика, природни науки, като се съобразяват с желанията и нуждите на учениците.
Тази година работят и по проекта „Мисия Земя“ съвместно с Министерството на младежта и спорта. Имат различни занимания по проекта за здравословен и природосъобразен начин на живот. Така се сдобиват с две оранжерии в училищния двор. Учениците сами засаждат билки и зеленчуци и след това с любов се грижат за тях.
Екипът на ОбУ „Иван Вазов“ успешно работи и по национални програми на Министерството на образованието и науката и по европейски проекти.
Преди няколко години получават и статут на иновативно училище.
Работят по проект за въвеждане на чуждоезиково обучение още в I клас. По време на първия срок наред с ограмотяването си децата започват да учат и английски език. Но само устно – запознават се със звученето на речта и значението на малка част от думите посредством рисуване, оцветяване и пеене. „Благодарение на този плавен преход във II клас езикът вече не е непознат на децата и успяват да го усвоят далеч по-лесно. И това става без излишен стрес“, посочва Борисова.
Другото нововъведение в рамките на статута, който получават за иновативно училище на МОН, е свързано с информационните технологии. В начален етап на обучение децата изучават математика с помощта на лего роботчета. „Безспорно, това е най-достъпният начин за учениците да получат практически познания по програмиране, физика, математика, механика, логика и да се научат да работят в екип“, разказва директорката. Изключително много се гордеят с това, че сами са спечелили по проект робота, с който са се упражнявали в час децата.
В момента нямат отбор по роботика, но много скоро се надяват да има ученици с интерес в тази област.
„Младежите, които тогава печелеха награди от състезания по роботика, днес са отлични студенти в Техническия университет и в други висши учебни институции в София“, обяснява директорката Борисова.
И въпреки че училището вече не е със статут на иновативно, продължава да прилага част от нововъведенията си.
Друго характерно за школото в Алдомировци е, че връзката между педагозите и бившите възпитаници и родители никога не се прекъсва. Приятелски отношения педагозите са изградили и с родителите на своите ученици. Директорката споделя, че с тях работят като екип. „Те са нашите най-добри партньори и се включват с готовност и голямо желание във всяка наша инициатива.“
Искрено вярва, че образованието е тристранен процес между ученици, учители и родители. Затова и полага своевременни грижи връзката между тях никога да не бъде прекъсвана. „Разбира се, в процеса на работа понякога възникват недоразумения, друг път се появяват и проблеми. Важното е открито да говорим за тях и да търсим своевременното им решение“, обяснява Борисова.
Споделя още една положителна тенденция –
в училището няма случаи на агресия или физическа разправа между ученици.
Признава, че понякога има вербални спречквания, но благодарение на бързата реакция от страна на учителите и на добрия диалог проблемът се разрешава още в зародиш и не се стига по-далеч.
Голяма част от учителите, които работят в училището, са под 35-годишна възраст. Всички са силно мотивирани и приемат учителската професия за свое призвание. „Те внесоха свеж полъх в училището ни. Екипът ни е задружен – подкрепяме се и си помагаме. Има и приемственост – това е и причината, след като колегите дойдат при нас, да не искат да се преместят в друго училище“, споделя моята събеседничка. На мнение е, че разковничето на успеха да сформира толкова добър екип от педагози, се крие в позитивната работна среда и доброто отношение към всеки от тях.
„Когато човек е обгрижен, той се амбицира да работи повече и да покаже най-доброто от себе си. Да си учител и директор в днешно време, е изключително отговорно и трудно дело. Има толкова много предизвикателства. Всички работещи и учещи в любимото ни училище сме като голямо семейство. Тук има разбиране, подкрепа, уважение“, завършва тя.
Даниела Борисова, директор: „В училище се опитваме да отделяме време и на кариерното ориентиране. Учениците трябва да познават различните професии и още от училище да знаят какво искат да работят, след като завършат образованието си. Ние сме обединено училище и предлагаме обучение до X клас. Но истината е, че всички наши възпитаници продължават да учат и след това. Гордеем се със своите деца, които днес са се реализирали успешно в живота.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg