Служебният министър проф. Денков отчете тримесечната работа на своя екип. „Предаваме щафетата на следващото ръководство с надеждата, че то ще продължи в посоката, която следвахме и на която поставихме основите“, каза той.
Изпълнени са и четирите приоритета, заявени от екипа още при встъпването му в длъжност. Един от тях е подготовката и провеждането на държавните зрелостни изпити, както и на Националното външно оценяване и приема след основно образование. Всичко, свързано с изпълнението на дейностите в това отношение, е подготвено, графиците са спазени, договорите са сключени.
Друг приоритет е новата версия на Стратегията за развитие на научните изследвания, предложена преди месец за публично обсъждане. Тя е доста различна от версията, обсъждана през 2016 г. Акцентът в нея пада върху задълбочения анализ на проблемите, причините за тях и оттам целите и дейностите, които трябва да се изпълнят. По същество Стратегията е пренаписана наново. Умишлено не е променяна само финансовата рамка, подчертава министърът, за да не се затрудни нейното приемане. Документът, след като бъде одобрен от МС, трябва да се гласува и в пленарна зала до края на юни, за да не се създадат рискове за спиране на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, както и на ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Стратегията е едно от предварителните условия за изпълнението тези програми. Готово е всичко за внасянето на документа в Министерски съвет, изчаква се само становище от Министерството на финансите.
„Искам ясно да подчертая, че без наука няма качествено образование и няма развитие на технологиите в една държава – казва проф. Николай Денков. – Затова е важно и през следващия период образованието и науката да бъдат развивани и разглеждани в комплект.“
Третият приоритет е подготовката на съществени изменения и допълнения на Закона за развитие на академичния състав. Те са свързани най-вече с приемането на минимални национални критерии за академично развитие, както и регламентиране на правила за установяване на плагиатство и какви последствията би трябвало да има това. Приемането на промените ще допринесе за повишаване качеството на висшето образование. Тези минимални изисквания и липсата на плагиатство са бариерите, които няма да позволяват кариерно развитие във висшите училища на преподаватели без необходимите качества. Промените ще създадат стимули за провеждане на качествени научни изследвания и развитие на науката в България.
Четете повече в бр. 18, 4 – 10 май 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg