Министър и ректори обсъждаха необходимите промени в оценяването.
„От гледна точка на политиката в сектора, средната оценка по професионални направления преди 12 години е била 82 % от максимума, преди 6 години – 88%, а днес е 92% от максимума. Имаме професионални направления, където първите 4 – 5 висши училища са в рамките на 1% от акредитационната оценка“. Това сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев с участниците в работна среща. На нея ректори и зам.-ректори обсъждаха необходимите промени в критериалната система за оценяване и акредитация. Обсъждането е организирано от Националната агенция за оценяване и акредитация.
Министър Вълчев добави, че очевидно промените от последните години не са дали резултат. Трябва концептуално да се помисли как системата да се опрости, като бъде базирана на по-голям процент показатели, които да бъдат обективни, да се оптимизира съотношението между институционалното и програмното оценяване.
Стандартите са приети през 2015 г. НАОА ги превръща в критериална система в края на 2016 г. От януари 2017 г. системата е в действие. Досега по нея са оценени 460 процедури. Това дава основание НАОА да бъде оценена, и то по възможно най-високия начин, от Европейската асоциация на агенциите за осигуряване на качеството във висшето образование, коментира председателят на Агенцията проф. Петя Кабакчиева. Това нарежда страната ни в „Клуба на отличниците“, а акредитациите, издадени от нея, се признават за валидни в целия Европейски съюз.
Четете повече в бр. 18, 3 – 9 май 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg