Милион и триста хиляди дава държавата в подкрепа на младите таланти
Министерският съвет одобри 2 295 530 лева за финансово осигуряване на дейности по националните програми „Ученически олимпиади и състезания“, „Осигуряване на съвременна образователна среда“, „Успяваме заедно“, „Заедно за всяко дете“ и „Без свободен час“ за тази година.
За „Ученически олимпиади и състезания“ се отпускат 1 271 399 лв., с които ще се финансират проектите на 221 училища. В тях ще се работи с 8647 ученици олимпийци. Допълнително заплащане на работата си ще получат 961 учители.
По НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ 408 257 лв. се разпределят на 201 общински училища по модул „Културните институции като образователна среда“. Средствата са за провеждане на задължителни, избираеми и факултативни учебни часове по общообразователни предмети и теми, свързани с изкуства, обучение в музеи, галерии и театри с цел по-добро и привлекателно поднасяне на учебно съдържание.
За НП „Успяваме заедно“ се отпускат 288 161 лв. Те са за 150 общински детски градини. Със средствата ще се закупят книги и играчки, материали за обогатяване на средата, консумативи за изпълнение на проектните дейности. Ще се обзаведат „стаи на семейството“, в които ще се провеждат срещи с родителите. Целта е изграждане на подкрепяща, приемна, безопасна и интерактивна среда и изработване и прилагане на ефективни мерки за осигуряване на плавен преход на детето от семейната среда към детската градина.
По НП „Заедно за всяко дете“ отпуснатите 17 431 лв. са за 74 общински училища и 6 детски градини. Парите са за подкрепа за реализиране на дейностите на екипите за обхват, включително разходи за командировка за осъществяване на мярка „Посещение на адрес“.
По НП „Без свободен час“ с 310 282 лв. ще се възстановяват средства за учител, когато замества в училище или детска градина. Целта е да не се прекъсва учебният процес. По модула „Без свободен час в училище“ бенефициенти са 453 общински училища и един ЦСОП, а по модул „Без свободен час в детската градина“ – 45 общински детски градини.
С 500 лв. се увеличава заплатата на учителите (досега стимулът бе в размер на 300 лв.), които се включат в НП „Мотивирани учители“. Това са педагози, които ще пожелаят да работят в училища с деца с ниски образователни резултати, нисък социален статус. Учителите ще получават и допълнителни 200 лв. за наем, за срок от 12 месеца. Предвиждат се и средства за възстановяване на транспортни разходи за пътуващите за същия период.
Програмата разширява възможностите за включване на специалисти в едногодишните обучения за придобиване на професионална квалификация „учител“ по математика, информатика и информационни технологии, чужди езици, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда. Кандидатите могат да бъдат и с образователно-квалификационна степен „бакалавър“, а не само магистрите.
До 10 дни от публикуване на изменението на Програмата, на официалния сайт на МОН ще се приемат документи на кандидатите за допускане до процедурата по подбор. Национална програма „Мотивирани учители“ е създадена, за да бъдат подкрепени училищата чрез комплекс от мерки за осигуряване на квалифицирани и мотивирани педагогически специалисти за справяне в реалната училищна среда.
Удължава се и срокът за кандидатстване по програма „Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация“. Това ще става до 15 октомври 2019 г. включително, като продължителността на подадените в този срок и евентуално одобрени проекти за финансиране ще бъде до края на учебната 2019/2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg