„Обърната класна стая“ е най-практикуваният обучителен метод в Гимназията с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“ в Стара Загора.
Основно комуникацията между учители със съответните класове става чрез електронния дневник, който се ползва отпреди няколко години. В създадената ситуация на извънредно положение всички се оказаха напълно подготвени да го използват. Вече имат рутината и затова не се наложи да се обучават допълнително.
Относно обучителните платформи в гимназията е дадена пълна свобода всеки преподавател да използва такава платформа, чрез която се чувства най-удобно и най-сигурно, за да преподава уроците. Едни правят на живо видеоуроци, като изискват учениците да бъдат на място в определен час от деня, когато по седмично разписание имат съответния учебен предмет. Обучението се осъществява в електронна среда, като се използват електронният дневник на училището, електронни учебници на издателствата, онлайн платформи за създаване на виртуални класни стаи – Google Classroom, G Suite, ZOOM и др. Конкретната платформа и вариант за работа се избира от самия учител в зависимост от спецификата на учебния предмет.
За използване на платформата на Министерството на образованието и науката Microsoft са създадени акаунти на абсолютно всички ученици и преподаватели.
„Препоръчахме на колегите да използват дните, през които са вкъщи, за да разучат една или друга платформа, за да бъдем подготвени в бъдеще и да преценят коя им пасва най-добре“, коментира директорът Теодора Николова.
Учениците са доволни, доколкото имат свободата, като изключим тези онлайн връзки, да извършват всички домашни и други задания в удобно за тях време. Задачите им се поставят за определен срок, след това ги връщат на учителите, които пък резюмират как са се представили.
За Езиковата гимназия се оказва най-ефективен методът „Обърната класна стая“. Прилагането му дава възможност на учениците за максимална активност, от една страна. А от друга – отсява се кои материали са достоверни, на кои да се доверяват, откъде да получават информация, кое не си струва да бъде обсъждано, да му се обръща внимание и пр. Платформата позволява да се правят тестове и контролни, да се получават нови звания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg