Безброй звезди се намират в радиус от 1,6 светлинни години от централната черна дупка на Млечния път. Но в същия този претъпкан квартал има по-малко от
очакваното червени гиганти – светещи звезди, които са големи и хладни.
Сега астрофизиците имат нова теория защо: свръхмасивната черна дупка – Стрелец A*, изстрелва мощна струя газ, която откъсва външните слоеве на червените гиганти. Това превръща звездите в по-малки червени гиганти или звезди, които са по-горещи и по-сини, предполагат Михал Заячек – астрофизик от Полската академия на науките във Варшава, и негови колеги в статия, публикувана онлайн на 12 ноември 2020 г. в Astrophysical Journal.
Днес Стрелец A* е тих, но два огромни балона с излъчващ гама-лъчи газ са разположени в центъра при основата на кулата на Млечния път далеч над и под равнината на галактиката. Тези газови мехурчета означават, че черната дупка е възникнала преди около 4 милиона години, когато нещо е паднало в нея.
По това време диск с газ около черната дупка изстрелва мощна струя материал в обсипания със звезди квартал, предполагат Заячек и колеги. „Струята избирателно действа на големи червени гиганти – казва той. – Те могат ефективно да бъдат премахнати от струята.“ Изглежда, че близо до галактическия център най-големите и най-ярките червени гиганти липсват, казва Заячек.
Червените гиганти са уязвими, защото са големи и обвивката им от газ е слаба. Червен гигант се образува от по-малка звезда, след като центърът на звездата се напълни толкова с хелий, че вече не може да гори своето водородно гориво. Вместо това звездата започва да изгаря водород в слой около центъра, което кара външните слоеве на звездата да се разширяват. Това води до нейното охлаждане и зачервяване. В резултат на това някои червени гиганти имат повече от сто пъти диаметъра на слънцето, което ги прави лесна жертва за струята.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg