Институт към Софийския университет ще развива изследвания в областта на компютърните науки
Новият Институт за научни изследвания в областта на компютърните науки към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще стане част от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020 – 2027 г. Това предвижда проект на Решение на Министерския съвет за приемане на актуализирана Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 – 2027 г. За последно тя бе актуализирана в началото на декември 2020 г. и в нея бяха включени общо 50 обекта в области като енергетика; околна среда и екология; биотехнологии, биомедицина, здраве и храни; физика и инженерни науки; аерокосмическа и отбранителна индустрия; социални и културни иновации, информационни и комуникационни технологии, както и електронна инфраструктура.
В резултат на проведени дискусии за създаването на Института за научни изследвания в областта на компютърните науки към Софийския университет е подписан Меморандум за разбирателство между МОН, Софийския университет и два водещи швейцарски института, който урежда основните принципи на функционирането на Института и ангажиментите на страните. Планира се той да въведе в България и да работи по утвърдени в световен мащаб иновативни практики и модели, в т.ч. по отношение на обучението на докторанти, кариерното развитие на изследователите, хабилитацията и др. В подкрепа на тези договорености Министерският съвет одобри създаването на Института в средата на февруари 2021 г. Седмица по-късно правителството одобри и неговото финансиране за 2021 г. в размер над 7,8 млн. лева.
Предвижда се в Института да се изгради инфраструктура и да се провеждат научни изследвания в множество направления на компютърните науки – изкуствен интелект, софтуерна сигурност, адаптиращи се софтуерни системи и др.
Институтът следва да насърчава работата по научноизследователски проекти, в това число и проекти с чуждестранни партньори, което да доведе до повишаване обема и качеството на научните разработки и до създаване на нови научни знания и приложими научни продукти. Планира се в него да се обучават докторанти и да се подготвят млади учени в областта на компютърните науки и интердисциплинарните изследвания. Освен това ще бъдат привличани водещи учени и студенти, които ще подпомагат правителството в осъществяването на политики, свързани с информационните технологии.
Изпълнението на Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020 – 2027 г. се финансира от държавния бюджет в рамките на предвидените средства за наука, утвърдени със Закона за държавния бюджет и средносрочната бюджетна прогноза за съответната година, както и от национални и европейски програми за научни изследвания и иновации, като посочените във финансовата обосновка разчети по години са индикативни.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Наука“
– МОН, (d.lesseva@mon.bg, i.dimanachka@mon.bg) до 5 април 2021 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg