Традиция за България през последните десетилетия е участието на ученици в международни проекти. Проектните програми са насочени към изграждане на стабилни партньорства между образованието и бизнеса, насърчаване на европейски ценности, разширяване и обогатяване на знанията и уменията, повишаване на качеството в образованието и иновативността на професионалното образование. Изключение не прави и Финансово-стопанската гимназия „Васил Левски“ в Добрич. Началото е поставено през 1999 г. с четири проекта, финансирани по програма „Коменски“. Преподаватели и ученици осъществиха ползотворни контакти с учебни заведения от Франция, Испания, Германия, Италия, Чехия, Полша и Румъния. Участието по тази програма допринесе за формирането на личността на учениците и развитието на компетенциите на базата на чуждоезиковото обучение.
Към днешна дата гимназията работи по няколко проекта. Първият от тях е „Save Our Seas – SOS“, програма „Еразъм+“, КД2: „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“, сектор „Училищно образование“. Главен координатор на Проекта е гимназия „Лизе Майтнер“ от Нордерстед, Хамбург. Проектът има за цел да подобри обучението и иновациите, цифровата грамотност и житейските умения. С мобилността ще бъде приложен начин за преподаване „4 C“ през целия проект, а именно критично мислене и решаване на проблеми, креативност и иновации, комуникация и сътрудничество. Учителите ще споделят идеи за обучение в XXI век и ще разработят заедно нови подходи и модули. В Проекта участват училища от 5 европейски държави – България, Италия, Португалия, Литва и Германия. Сред основните му цели и приоритети е насърчаването на критичното мислене на учениците. По този начин те ще придобият задълбочени познания за морската екосистема и дивата природа в крайбрежните райони и въздействие на съвременното общество върху тях. Освен това ще подобрят ключовите си умения в езиковото обучение по английски език. И не на последно място – ученици и учители ще подобрят езиковите и ИКТ уменията си. Заразата от COVID-19 промени изцяло план-графика за провеждане на срещите и се наложи удължаване срока на изпълнение на проекта.
Вторият проект, по който работи Финансово-стопанската гимназия „Васил Левски“ в Добрич, е Scientific Concepts in the Production of Sustainable Energy („Научни концепции в производството на устойчива енергия“). Той има за цел петте страни партньори (България, Северна Македония, Италия, Турция и Португалия) да си сътрудничат и да споделят практики в областта на възобновяемите енергийни ресурси, устойчивото производство и потребление чрез дейности, предназначени за учениците като разбиране за научните концепции и процеси в производството на устойчива енергия и информираност относно алтернативните източници на енергия и как може да бъде засилено тяхното използване.
Третият проект носи името Together against discrimination („Заедно срещу дискриминацията“). Целите му са свързани с възможност на учителите да се справят с проблемите на насилието, тормоза и дискриминацията на институционално ниво. Идеята е да се разработи съвместна дългосрочна стратегия за превенция на насилието, като се създадат равни шансове за включване на ученици в неравностойно положение.
Очаква се изпълнението на проектите да приключи през 2022 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg