„Такова масово участие на учениците в областния кръг на олимпиадата по български език и литература отдавна не сме имали.“ Това споделя старши експертът по БЕЛ в РУО – София-област, Магдалена Ананиева. – Това е още едно доказателство, че на децата им липсват училището и ангажиментите, които те имат във връзка с процеса на обучение. Желаят да проверят знанията си, да ги измерят с постиженията на връстниците си.“
Общо явилите се ученици на областен кръг на олимпиадата по БЕЛ са 107. От тях 20 са от V клас, 46 – от VI, 11 – от VII, 19 ученици са в групата VIII – X клас, единадесетокласниците са 7. Толкова са и абитуриентите.
Задачата на петокласниците на олимпиадата е да направят подробен преразказ на неизучаван текст с дидактическа задача. Олимпиадата за шестокласниците е сбит преразказ на неизучаван текст. Седмокласниците имат текстова част и отговор на литературен въпрос. Групата VIII – X клас имат текстова част. За първи път единадесетокласниците се явиха по нов модел, съответстващ на новия учебен план по БЕЛ. Изпитът им е в една част – тест. Абитуриентите имат право на избор – да пишат или литературно интерпретативно съчинение, или есе.
В класирането в групата V и VI клас с най-много точки е Божидара Паунова – 30 от 30, от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Нови хан.
С 29 точки са Нели Апостолова от ОУ „Константин Костенечки“ в с. Костенец; Момчил Стайков от ОУ „Васил Левски“ в гр. Правец; Никола Иванов от ОУ „Никола Вапцаров“ в Ботевград; Никол Петкова от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица.
Кои ученици ще представляват София-област на Националния кръг на олимпиадата по БЕЛ. Това са Мария-Антоанета Евгениева Петкова – VII клас, СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица; Никол Павлова – XI клас, СУ „Христо Ясенов“ в Етрополе; Кристияна Арнаудова – XII клас, СУ „Св. Климент Охридски“ в Костенец.
За десета поредна учебна година Сдружението на учителите филолози „Любословие“ организира едноименното национално състезание по български език и литература. Целта на състезанието е да се проверят уменията на учениците за разбиране, осмисляне и използване на информация от текст, както и за създаване на писмен текст по конкретна задача. Проверката на функционалната грамотност на учениците е една от целите в работата на Сдружението.
Състезанието се провежда в два кръга. Но тази учебна година втори кръг няма да има.
И в това състезание броят на участвалите ученици от София-област впечатлява. Безспорно с най-много представители е ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Самоков – 88. Със 75 ученици се представя ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Челопеч. Следват НУ „Тодор Г. Влайков“ в Пирдоп – 66 ученици, и СУ „Христо Ботев“ в Ихтиман със 17 представители. Свои участници в състезанието „Любословие“ са изпратили и ОбУ „Христо Смирненски“ в с. Вакарел и ПГ „Христо Ботев“ в гр. Долна баня.
В състезанието най-добро е представянето на ученици от СУ „Христо Ботев“ в Ихтиман. Ивайла Петрова, XI клас, е на първо място. Подгласничка ѝ е дванадесетокласничката Десислава Младенова. Петото място е за Моника Кацарова, XII клас, а шеста е Катлин Спасова, XII клас.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg