Консорциум от пет държавни висши училища – Лесотехническия университет, Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“, Техническия университет – Габрово, Тракийския университет – Стара Загора, и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, и седем университета от Европа си поставят за цел модернизиране на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България. Това стои зад проекта, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ с бенeфициер Лесотехническия университет. Проектът е на стойност 2 млн. лв. Стартира на 21 юли т.г., а крайната дата за изпълнение е
31 декември 2023 г.
Сред специфичните му цели са модернизиране на осем професионални направления, седем от които приоритетни. Четири от програмите са хибридни и имат интердисцип-
линарен характер – в областта на инженерство в околната среда, прецизното земеделие, мебелната индустрия, възстановяването на нарушени ландшафти. Останалите три програми допълват компетенциите на партньорите по отношение на учебните ресурси и преподавателския състав – в областта на дистанционни методи за мониторинг и моделиране в околната среда, екологосъобразното управление на вредители по културните растения, фуражни култури и фуражопроизводство.
Проектът предвижда разработване и въвеждане на съвместни учебни програми и учебни програми с дигитално образователно съдържание в областта на устойчивото управление и използване на природните ресурси. Ще се разработи и въведе дигитално образователно съдържание в образователния процес. Ще се закупят софтуер и ИКТ оборудване, необходими за разработване и въвеждане на дигитално образователно съдържание. Ще се обучат преподаватели за български висши училища. Предвидени са и краткосрочни специализации в асоциирани партньори. Особено внимание се отделя на кариерното консултиране и ориентиране и създаване на мрежа от кариерни центрове в областта на устойчивото управление и използване на природните ресурси. Студенти ще се обучават по предприемачество, презентационни умения и дигитална креативност и ще бъдат подготвени за реализация на пазара на труда.
В рамките на проекта е предвидена и изходяща мобилност за обучение за научноизследователска дейност.
Целева група са 230 студенти и докторанти от всички форми на обучение, 155 преподаватели и 10 млади учени от петте университета.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg