Отбелязването на вековния юбилей на СУ „Васил Левски“ – Велинград, се превръща в празник на общината
Стоян СТОЯНОВ
Със седмица на спорта започва мащабната програма за 100-годишния юбилей на СУ „Васил Левски“ – Велинград. В турнирите по волейбол, баскетбол и футбол за девойки и юноши се включват отбори от всички училища в града. Децата от I до IV клас участват в интересни щафетни игри, а за учениците от VIII до XII клас се провежда лекоатлетическа щафета. Финал на седмицата е туристическият поход до местността Гергевана, в който се включват 350 ученици от I до VII клас.
„Програмата под мотото „100 години просвещение 2022 г.“ ще продължи един месец, като в нея са включени много и разнообразни инициативи“, споделя за „Аз-буки“ дългогодишният директор на училището Емил Моллов. На площад „Николай Гяуров“ представители на училища и детски градини от общината и региона ще изнесат поздравителни концерти. Следва Ден на випуските на училището. Програмата продължава с поздравителен концерт на състави от читалища от община Велинград и община Ракитово и фолклорни концерти на Илия Луков и Иван Дяков.
На 9 май ще бъде отбелязан Денят на Европа, а на площада концерт в обявения Ден за поп и рок музика концерт ще имат легендите от Б.Т.Р. Подгряваща група е училищната рок банда GMM. Два дни по-късно подарък за децата от училището ще бъде постановката „Железният светилник“ на Театър „Българска армия“. На 12 май на сцената на НЧ „Отец Паисий“ във Велинград ще се представят талантите на
СУ „Васил Левски“. „В осъществяването на концертите подкрепа ни оказват от общинското ръководство, а кметът д-р Костадин Коев е патрон на всичките ни тържества“, отбелязва Моллов.
Кулминацията на честванията е на 13 май, когато се планират празничен Педагогически съвет и
откриване на новия модерен STEM център „3 К“ (креативност, комуникативност, качество). В него гостите ще бъдат посрещани от атрактивни роботи, програмирани от учениците. Програмата завършва с празнично шествие в града и тържествен концерт на площад „Николай Гяуров“. „За празника покани са отправени към министъра на образованието и науката акад. Николай Денков, представители на МОН и на РУО – Пазарджик, ръководството на Община Велинград, общински съветници, дейци на образованието и културата, директорите на образователните институции от общината, бивши и настоящи учители, родители. Надявам се тържеството да се превърне в празник на целия град и на общината“, казва директорът Моллов.
Изграждането на STEM центъра е финансирано с 300 000 лв. по Националната програма за изграждане на училищна STEM среда, като са вложени и собствени над 30 000 лв. „Центърът ни е много различен от това, което обикновено се прави. В него сме заложили концепцията за връзката между минало, настояще и бъдеще. В елементите на Центъра е вложена канатицата, като символ на безкрайност, благополучие и дълголетие. Идеята е да се помнят традициите в българското образование и да се развиват съвременните технологии“, разказва Моллов.
STEM центърът вече се използва. Например в зоната за дебати и презентиране са проведени няколко урока – за хората със синдром на Даун и урок дебат за войната. На 5 май предстои предаване „История БГ“
с участието на проф. Петко Петков от Великотърновския университет, представители на Историческия музей във Велинград и учители по история. „Водещ ще бъде колега от екипа. А учениците ще могат да задават въпроси. Предаването ще бъде записано с две камери и ще бъде качено в ютюб канала на училищната ученическа телевизия „Междучасие тв“, продължава събеседникът ми.
Всъщност училищната телевизия също има нов дом в STEM центъра – оборудвано съвременно телевизионно студио, в което вече работи екипът на медията. Група от 12 – 13 ученици – оператори, монтажисти и репортери, под ръководството на учител подготвя седмичните емисии, които се излъчват всеки петък в 19 часа и представят новини от училищния живот. „Учениците работят с огромно желание. Това играе голяма роля и за професионалното им ориентиране. Вече имаме няколко възпитаници, които учат „Журналистика“, допълва директорът.
В залата за дебати за 10 май е планирана и среща с председателя на УС на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев, който ще разкаже на учениците за Ледения континент и за работата на българските учени в базата ни на о. Ливингстън.
В друга от залите на STEM центъра – „Палитра и звук“, е подредена изложба с произведения на ученици. В нея репетира и училищната рок група. В зала „Приобщаващо образование“ децата със специални образователни потребности ще получават допълнителна подкрепа от специалисти.
В зала „Роботика и програмиране“ ще се конструират и програмират роботи с различна сложност. Тя ще подпомага обучението на учениците от профил „Софтуерни и хардуерни науки“. В нея ще се водят и заниманията по Националната програма „Обучение за IT кариера“, в която училището участва от няколко години. „Заниманията по нея са всяка събота и неделя, като са много качествени. През миналата година шестима ученици защитиха с изпити необходимото ниво и заедно с дипломите си получиха и удостоверение за професия „Приложен програмист“, казва директорът Моллов.
Във връзка с юбилея е подготвена и специална книга, събрала интервюта на репортерите на „Междучасие тв“ с бивши и настоящи учители на гимназията и хора, преминала през годините през нейните класни стаи. Включено е и литературно творчество на днешни ученици. Под снимката на всеки събеседник има QR код, който след сканиране препраща към канала в интернет, където интервютата да достъпни за гледане.
„От следващата седмица ще започнем и друга инициатива по случай юбилея. Сутрин във фоайето на първия етаж децата ще бъдат посрещани с музика на живо, изпълнявана от техни съученици.
Един ден ще се свири на саксофон, на следващия – на синтезатор, после с гайда, с тамбура… Това води до настроение, което след това се предава в учебния процес“, убеден е директорът Моллов.
Тази учебна година в СУ „Васил Левски“ – Велинград, се обучават 582 ученици от I до XII клас. Профилите в гимназиален етап са „Хуманитарни науки“, „Природни науки“ и „Софтуерни и хардуерни науки“. От две седмици в него учат и три деца на бежанци от Украйна. Броят на учениците остава устойчив през последните 15 години въпреки демографските процеси. По думите на директора Моллов това е оптималният брой ученици за наличната база, за да получават те качествено образование. Работи се на едносменен режим. На разположение са добре оборудвани кабинети по всички природни науки, включително със системи за добавена реалност, кабинети по езици, рисуване, музика, 4 компютърни кабинета, два физкултурни салона, две площадки с изкуствено покритие в двора.
От 2017 г. СУ „Васил Левски“ – Велинград, има статут на иновативно училище. Първата реализирана иновация е свързана с приложението на облачни технологии в управлението на училището и преподаването на учениците. От 2017-а започват да работят с „Офис 365“ със съответните приложения и по прилагането на платформата Teams. „Бяхме планирали на 13 март 2020 г. да покажем как платформата работи за преподаване в класовете. Но точно тогава бе първото затваряне на образователните институции и не успяхме да осъществим презентиране. За сметка на това нямахме проблеми да превключим веднага към обучение от разстояние в електронна среда“, спомня си директорът. Втората иновация е разгръщането на STEM обучението, което се реализира успешно и с изграждането на новия STEM център.
Зад постиженията на училището и неговите възпитаници стои колектив от 51 педагози. „Страхотен работлив и отговорен екип. В него
близо половината учители са наши бивши възпитаници.
Залагаме на колективната работа, защото никой не може да успее сам. Средната възраст при нас е около 35 години. Почти всяка година назначаваме по един или двама току-що завършили педагогическа специалност“, споделя Моллов. Добавя, че прилагането на всички тези новости и в материалната база, и в методите на обучение е подплатено с активното включване на педагозите в различни квалификации. През специални обучения преминават и относно работата в STEM среда. „Работим активно от години и по програмите на „Еразъм+“, като голяма част от учителите преминаха през квалификационни курсове във Великобритания, Ирландия, Италия, Кипър“, казва събеседникът ми.
Към момента училището работи по 10 проекта по програма „Еразъм+“. По два от тях е координатор. „Имаме два екипа, които подготвят проекти и кандидатстват по „Еразъм+“. Дори сега имаме входиран нов проект за квалификация на педагозите. Пандемията малко обърка пътуванията. Промениха се и някои разходи, но търсим варианти, за да ги реализираме“, обобщава директорът. Само преди дни от Полша и Чехия се връщат екипи от учители и ученици. След няколко дни други ще пътуват до Торино, Италия. През лятото идва ред и на квалификации на учителите – по ИТ в Дъблин, Ирландия, за запознаване с училищата в Будапеща, Унгария, и в Атина, Гърция, за обучение по английски език. Натрупания опит от срещите с различни европейски практики учителите претворяват в нови методи на работата в учебните часове и в богатата палитра от извънкласни дейности.
Емил Моллов, директор:
Въпросът е да се даде най-хубавото на децата. Те искат върху тях да се прехвърли отговорност, да им се постави задача. Най-добри резултати в училище се постигат, когато ученикът знае какво се очаква от него.
Например всекидневно държим правилата да се спазват от всички в училището – и от ученици, и от педагогически, и от непедагогически персонал.
В нашето училище при 580 деца няма да разберете, че има толкова ученици, защото в междучасията е спокойно и няма крясъци. Това е изискване, натрупано с години.
И още – по училищното радио звучи всякаква музика: от джаз през по-твърд рок, до модни хитове, но без чалга. И това води не само до настроение и позитивизъм, но и до неосъзнато възпитание, което се предава на децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg