Гроздан Колев, началник на РУО – Кърд жали, коментира реформите в сектора
Той съобщава, че училищата и детските градини в област Кърджали вече са започнали активна работа по изграждането на обществените съвети. „Целта на обществените съвети е да създадат условия за активни и демократично функциониращи общности към всяка детска градина и училище. Очакваме тази новост да доведе до по-голямо присъствие на обществеността в образователните институции. От друга страна, това е възможност училището и детската градина да влязат във всеки дом с ежедневните си проблеми, с нуждите и достиженията си“, казва Колев.
Той определя реформите в образователната система, произтичащи от Закона за предучилищното и училищното образование, като крачка напред. Според него с новата нормативна база се преминава към система, търсеща резултати.
„Традиционно образованието се отличава с консерватизъм и трудно въвеждане на промени. Новият Закон за предучилищното и училищното образование идва да промени всичко онова, което с времето е отишло напред, но самата система не може да го отрази поради това, че тя е в едно механично действие. Нормативната база, на практика, отразява всички движения, които системата е трябвало да извърши, и те са поставени вече в нормативен ред“, коментира началникът на РУО – Кърджали.
Сред нововъведенията е задължителна допълнителна подкрепа за деца, които не владеят добре официалния език в страната, регламентирана в държавния образователен стандарт за усвояването на българския книжовен език. „Ние живеем в регион, в който винаги се е обръщало много голямо внимание на допълнителната подкрепа за овладяването на българския книжовен език от децата, чийто майчин език не е българският. Така се изграждат условия за пълноценната им реализация в живота“, казва Колев.
Регион Кърджали не остава незасегнат от негативните демографски тенденции в страната през последните години. В началото на прехода са преобразувани или закрити няколко училища, за да се постигне баланс в училищната мрежа.
„През последната година са преобразувани чрез сливане две училища в община Момчилград. Това са Професионалната гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. св. Кирил и Методий“ и Професионалната гимназия по машиностроене и лека промишленост „Васил Левски“. Те вече са обединени в Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. св. Кирил и Методий“, съобщава началникът. Слети са и две училища в община Кирково – СОУ „Отец Паисий“ и Професионална гимназия по машиностроене и лека промишленост „Васил Левски“. Те са преобразувани в СУ „Отец Паисий“, което предлага и паралелки с професионално обучение. „Механизмът на преобразуване чрез сливане е най-щадящият по отношение на работещите в тези училища и е направено всичко необходимо, за да бъдат устроени всички преподаватели“, подчертава Колев.
Четете повече в бр. 46, 17 – 23 ноември 2016 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg