Това си пожелава екипът на българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк.
То съществува от 2005 г. Първоначално се е помещавало в сградата на генералното консулство в Ню Йорк. Тогава една от съпругите на наш служител, която е филолог, поема децата и печели доверието на родителите.
„Включиха се и други временно пребиваващи в САЩ специалисти по български език, които, на практика, поставят начало на училището и му дават името „Христо Ботев“ – разказва Маргарита Маркова, администратор в училището и член на родителското настоятелство. – Постепенно паралелките се увеличиха. Но когато след време се наложи поради приключване на мандата преподавателките по български език да си тръгнат, ситуацията се оказа шокова. Очаквахме съобщения за започване на учебната година, което тогава ставаше чрез консулството. Оттам ни обясниха, че не могат да ни помогнат – нямаха учители по български език. Почнахме трескаво да издирваме специалисти – включи се консулството със свой проект и една фондация. Накрая намерихме две квалифицирани преподавателки, които поеха класовете.“
В началото е доста трудно, двете учителки преподават в две стаи, с работно време от 8 до 18 часа. Родителите също се включват по-активно, създава се и родителски съвет. Американска фондация за България възлага управлението на проекта на родителския съвет. През 2009 г. училището кандидатства по програмата „Роден език и култура зад граница“.
Четете повече в бр. 34, 24 – 30 август 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg