Математикът Евгений Георгиев преподава на своите ученици от казанлъшката Природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“. Да обясниш с прости думи и най-сложното, не е невъзможно. Един сбъднат учител – най-добрият историк и археолог сред математиците и най-математически вещият сред историците.
Но си е умение. Ще го срещнете в много български училища. И не е филм гледка като тази – докато учениците залягат над математическите потайности, открити от Архимед, всъщност да пътуват в древния свят – например в Сицилия, Сиракуза. Да пътуват там, където и потомците на древните римляни са се стряскали от „плашилото“ Архимед, от неговите открития и изобретения. Или пък, докато решаваш задачи, свързани със законите на гравитацията, всъщност да се пренесеш в онези празни зали, в които е преподавал изтъкнатият теолог, недолюбван от духовенството, но специалист по паричната реформа и ненадминат ерудит Нютон, търсещ божествената логика.
И докато си в един реален и същевременно приказен свят на славно човешко минало, някак неусетно заобикваш тази толкова уж трудна и суха наука – математиката. Разбираш, че тя е в основата на всичко. А човечеството върви напред само и единствено ако правилно усвоява и учи историческите си уроци.
Четете повече в бр. 51 – 52, 21 декември 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg