Темата дискутират ректорите и образователният министър Николай Денков.
Новите правила за финансиране на университетите подкрепят хуманитаристите. Регламентът влиза в сила от 1 януари т.г. и увеличава субсидията за обучението на един студент в хуманитарните направления с 15%. Това се случи с промени в Постановление 162 на МС, обнародвано в „Държавен вестник“ на 20 януари 2017 г. С него се променя базовият норматив за издръжката на един студент по професионални направления. Така например за всеки записан студент в редовна форма на обучение в направленията „Социология, антропология и науки за културата“, „Филология“, „История и археология“, „Философия“, „Религия и теология“, „Психология“, „Социални дейности“, „Право“, „Обществени комуникации и информационни науки“ или „Политически науки“ държавните университети получават по 1282,05 лв. Преди влизането в сила на промените издръжката беше 1108,80 лв. за студент на година.
„Това решава част от притесненията на колегите хуманитаристи“, коментира министърът на образованието и науката Николай Денков. Той се срещна с ректорите на университетите, в които хуманитаристиката е едно от основните направления.
Всъщност застрашени ли са хуманитарните науки, каквото притеснение изразяват техни представители. „През последните месеци се чуха подобни гласове. Пред хуманитарните науки стоят два проблема – финансирането, като там проблемът е решен с повишаване на коефициентите от 1 януари тази година. Проблемът с приема обаче чака своето решение. Трябва да се намери такава формула, която да осигури подготовката на кадри в тези изключително важни области за страната“, пояснява ректорът на Софийския университет проф. д.ф.н. Анастас Герджиков.
„Възникналите проблеми не се отнасят само до хуманитарните науки. Дори не става дума за проблеми, а за страхове, които няма да се сбъднат“, е мнението на ректора на УНСС проф. Стати Статев. Според него усилията трябва да бъдат насочени към балансиране на системата на висшето образование във всички професионални направления както по брой студенти, така и като финансиране.
Четете повече в бр. 7, 16 – 22 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg