Приоритетните направления ще се определят от МОН за всяка година.
Това ще се разпише в Наредба №12, стана ясно по време на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование. Измененията, представени пред социалните партньори, предвиждат представените от МОН приоритетни направления за квалификация за конкретната година да бъдат задължителни в системата.
Набелязаните приоритетни теми на национално ниво за учебната 2018/2019 г. са три. Първата е за формиране на умения за пълноценно използване потенциала на цифровите технологии, комуникация с учениците и с родителите в електронна среда, възможности за учене чрез използване на интернет, електронни образователни платформи и електронни учебни образователни ресурси, включително и STEM концепцията. Втората набляга на създаването на умения за позитивна емоционална среда, усвояване и прилагане на специфични стратегии, умения за сътрудничество и работа в екип, приложени в класната стая. Акцент на третата е формиране на лидерски умения и екипна работа в образователните институции.
По време на Отрасловия съвет стана ясно, че до края на август тази година МОН ще представи пред Изпълнителната агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020“ проект за квалификация на педагогическите специалисти по приоритетна ос 2 на Оперативната програма – „Образование и учене през целия живот“. Общият размер на средствата по процедурата са 20 млн. лв., от които 17 млн. лв. са безвъзмездна помощ от Европейския социален фонд и 3 млн. лв. – от национално съфинансиране. Дейностите трябва да започнат в началото на октомври тази година, а срокът на проекта е тригодишен. Заложено е обхващането на общо
39 000 педагогически специалисти от детските градини и училищата.
Четете повече в бр. 35, 30 август – 4 септември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg