„Къде можете да намерите най-старото златно съкровище в света?
Отговорът е – в България!“ Написал го е Норман Рубин в статия за сп. „Анисторитон“, разказва проф. Константин Петров от Института по електрохимия и енергийни системи на БАН. Рубин разказва историята на най-старото злато в света, открито през 1972 г. по време на археологически разкопки във Варненския некропол.
„Излишно е да се казва, че това откритие е предизвикало огромен интерес в световен мащаб, но много хора не знаят за неговото съществуване“, подчертава проф. Петров.
Но какво още ни разкриват тези археологически находки? Преди 7200 години Черно море е било езеро. След едно голямо земетресение в него навлизат солени води, обяснява проф. Петров. През 1997 г. учените Уилям Тайън и Валтер Питман публикуват доказателства, че това масирано навлизане на води в Черно море през Босфора се е случило около 5600 г. пр.н.е..
В какво се състои черноморският проблем? Това е наличието на големи количества сероводороден газ, който е силно токсичен и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на хората, категоричен е ученият. Кислородният слой в морето сега е 120 м, а е стигал до 80 м. Под тази граница всичко е мъртво. Затова през последните години се полагат усилия за решаване на проблема чрез различни методи за пречистване на водите.
Четете повече в бр. 38, 20 – 26 септември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg