Точно преди месец в 13:08 часа японско време успешно е изстрелян в орбита GOSAT-2 – спътник за наблюдение на парникови газове, което ще продължи няколко години.
Заедно с него стартира и 22-килограмовият спътник Ten-Koh. Той е разработен в Технологичния институт в Кюшу, Япония. Основният научен експеримент на малкия спътник ще се осъществи с детектор за заредени частици. Той е разработен в Университета Prairie View A&M, Тексас, САЩ и в Джонсъновия космически център на НАСА. Главен изследовател на експеримента е проф. П. Саганти. Част от американския детектор за заредени частици е българският спектрометър „Люлин Ten-Koh“.
„С проф. Саганти се познавам от 20 години. Той е наясно с нашите възможности да правим малки прибори, които са огромно преимущество при изследването на Космоса – разказва проф. д.т.н. Цветан Дачев от Института за космически изследвания и технологии на БАН. – Ясно е, че при спътник с тежина 22 килограма приборите върху него няма как да са тежки. Проф. Саганти отправи покана към нашия институт за разработване на инструмент тип „Люлин“, който да бъде част от детектора за заредени частици. Разработихме го в екип с колеги от секцията „Слънчева и земна физика“. Предадохме на Университета Prairie View A&M технологичен, летателен и резервен модел на инструмента. Американците платиха на Института за тези прибори.
Досега са осъществени два сеанса за връзка с Ten-Koh. Уредът работи успешно. В първия случай получихме един спектър, във втория два. Очакваме честотата на получаване на информация от спътника да се увеличи. Поддържаме постоянна връзка с японската страна. Надяваме се приемането на данните да не бъде само над Япония, а и над Аржентина.“
Четете повече в бр. 48, 29 ноември – 5 декември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg