Необходими са още инвестиции в образованието.
Силната динамика на растежа в България и стабилността на държавните финанси предоставят възможност за преодоляване на оставащите структурни предизвикателства и за повишаване на потенциала за растеж. Това се казва в Доклада за България за 2019 г., който включва задълбочен преглед относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси.
Годишният доклад за България се издава в рамките на Европейския семестър и в него се покриват темите за икономическата ситуация, дисбаланси и рискове, финансов сектор, пазар на труда, развитие на социалната сфера и образованието.
„Безработицата в България бележи спад и през четвъртото тримесечие на 2018 г. е 5,2%, което е по-ниско от средното ниво за ЕС от 6,8%. Но има и редица предизвикателства, свързани с ниското ниво на активност и заетост в някои социални групи, голям е делът на дълготрайно безработните и се отчита недостиг на трудови умения у тях.“ Така започна представянето на резултатите Барбара Кауфман – директор на дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ в ЕК. Тя подчерта, че бедността у нас продължава да е много висока, въпреки че се бележи увеличаване на средния доход, което през 2017 г. е надхвърлило 8%. Забелязва се и голяма регионална разлика – например нивото на безработицата в Североизточна България е 3,3%, а в Северозападна то е почти 4 пъти по-високо.
Бедността, социалното изключване и неравенството по отношение на доходите все още са сред най-големите в ЕС. Със застаряването на населението и увеличаващия се недостиг на квалифицирани работници адекватното справяне с тези предизвикателства и ускоряването на икономическия растеж ще зависят във все по-голяма степен от способността на България да проведе структурни реформи. Инвестициите в повишаването на уменията, в инфраструктурата и в научните изследвания и иновации ще подкрепят производителността и ще спомогнат България да настигне останалата част от ЕС.
Основните заключения от задълбочения преглед на образованието в България са, че образователната система се модернизира на всички равнища, но все още са налице значителни предизвикателства. Трайно високите равнища на преждевременно напускане на училище и слабите образователни резултати подчертават необходимостта от значителни инвестиции в образованието.
Четете повече в бр. 14, 4 – 10 април 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg