35 български учители по природни науки от цяла България са на обучение от 21 до 27 юли в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) – Женева.
35 български учители по природни науки от цяла България са на обучение от 21 до 27 юли в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) – Женева. Повечето от тях са преподаватели по химия, физика и астрономия, разказва Свежина Димитрова – директор на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна, координатор на учителските програми за България. Тя обясни, че в рамките на една седмица педагозите ще се запознаят с новостите във физиката и астрономията – физика на високите енергии и на елементарните частици.
Обучения на наши учители по природни науки се провеждат от 12 години в ЦЕРН, а на ИТ учители – от шест. Те са част от Националната програма „Развитие на педагогическите специалисти“ и на програмата на ЦЕРН за подготовка на преподаватели. Това е невероятна възможност за повишаване на квалификацията, която се предоставя от международната изследователска институция два пъти годишно – през юли и октомври.
Тази година учителите ни имат уникалния шанс да разгледат отблизо детектора с най-голямо българско участие – CMS, който се намира на 100 метра под земята, разказа Свежина Димитрова. Причината е, че в края на 2018 г. всички ускорители и детектори бяха изведени от експлоатация за две години, за да бъдат подобрени модулите. Правят се промени в оборудването и подобрения, за да се усъвършенства работата им. Очаква се в рамките на двугодишната техническа пауза да се постигнат много по-добри параметри на всички установки.
Досега в Националната програма участие са взели над 710 наши преподаватели. По различните програми за ученици на посещение в ЦЕРН са били и над 3600 младежи. Всяка година се организират между 10 и 14 кратки визити за българчета.
Четете повече в бр. 29, 18 – 24 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg