Това казва пред в. „Аз-буки“ Ангелиева – зам.-министър на образованието и науката.
Тя коментира равносметката от 20-годишнината от участието на България в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН).
„Най-важният резултат от участието ни е, че интеграцията и сътрудничеството в изследване структурата на материята оказват изключително плодотворно влияние за развитието на много научни области у нас, като физика на високите енергии, ядрена физика, информатика, електроника, медицина и др. В необикновените й научни лаборатории и различни експерименти участват над 100 български учени, инженери и техници. Това е добра възможност и за достъп до научната инфраструктура на страните членки и възможност за научни сътрудничества в широк кръг области“, отбелязва Ангелиева.
По думите й активното участие в програмите на ЦЕРН задържа много млади хора в България и открива нови перспективи за професионално развитие и реализация на физици и IT специалисти. Свой дял в ЦЕРН има и българската индустрия, която получава поръчки за разработване и производство на оборудване и научна апаратура. Български предприятия са получили поръчки на обща стойност над 21 000 000 швейцарски франка до настоящата година. Тези предприятия са от областите на машиностроенето, електрониката и информационните технологии, индустриалните услуги и строителството.
Зам.-министър Ангелиева припомня и възможностите за български учители да преминават обучения в ЦЕРН. Те се финансират от МОН. В рамките на 40 часа участниците се запознават с лекции по атомна и ядрена физика, космология, медицинска физика, физика на високите енергии, физика на елементарните частици, детектори, ускорители, компютинг и GRID мрежи. Организират се посещения в детекторите ATLAS и CMS, компютърния център, експерименталния център ISOLDE, тестовата установка на LHC магнитите, контролния център на LHC, ускорителите PS и LEIR, както и изложбените центрове Microcosm и Globe.
„Ефектът е изключително голям за професионалното им развитие, както и за придобиване на съвременни знания по физика и астрономия. И не на последно място – за мотивация да се работи със съвременни педагогически инструменти, особено в областта на природните науки. Учители и ученици ползват специализираните образователни сайтове на ЦЕРН“, казва още Ангелиева..
Четете повече в бр. 31, 1 – 7 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg