Актуализират Стратегията за професионалното образование и обучение. Развитие на кариерното ориентиране, повишаване привлекателността на професионалното образование и включването в него на младежи с високи резултати, по-силно участие на бизнеса при създаването на учебни програми и планове и осигуряване на качествено обучение в съответствие с потребностите на пазара на труда.
Това са част от акцентите в проекта на Актуализирана стратегия за развитие на професионалното образование и обучение (ПОО) у нас за периода 2019 – 2021 г. Документът е публикуван за обществено обсъждане.
Планът за действие за периода 2019 – 2021 г. предвижда дейности в три приоритетни области. По първата – „Информиран избор, достъп и участие на ученици и възрастни в ПОО в контекста на ученето през целия живот“, се предвижда професионално ориентиране в часовете по учебни предмети, в часа на класа и в заниманията по интереси с включването на работодатели. В този период и 300 педагози ще преминат обучение за кариерно ориентиране на учениците. Ученици с високи постижения ще бъдат привличани в професионалното образование чрез участие в дейности по националните програми и други инициативи на международно, европейско, национално, регионално и местно равнище.
Очаква се към 2021 г. общо 3200 ученици да се обучават в паралелки със специалности с недостиг на пазара на труда при около 2600 към момента.
В областта за осигуряването на качествено ПОО в съответствие с потребностите на пазара на труда се предвижда през настоящата учебна година 1000 ученици да бъдат обхванати в мерки за насочване към ПОО и формиране на професионални умения – включително чрез мерки срещу отпадане и в рамките на заниманията по интереси.
Общо 4000 ученици пък трябва да бъдат обхванати в дуална форма на обучение към 2021 г. А броят на включените в тази система компании да достигне 200.
Сред посочените мерки е и разширяването на обучението по предприемачество – тук целта е 400 учебно-тренировъчни фирми да работят в края на периода (към момента те са 350). Записано е още и създаването на партньорства, включително по програма „Еразъм+“, за изграждане на центрове за ПОО за високи постижения между професионални гимназии, други обучаващи институции, висши училища и бизнеса.
В третата приоритетна област за въздействие – „Устойчиво и ефективно управление и координиране на системата“, се предвижда разработване на механизъм за проследяване на напредъка чрез индикатори за резултатите на изхода на учебния процес. Консултативният съвет по професионално образование вече ще има 4 срещи годишно. Ще се разработва модел за финансиране в системата въз основа на качеството на обучението и ще се търси участие в системни проекти с европейско финансиране.
Четете повече в бр. 39, 26 септември – 2 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg