„Рейтинговата система на висшите училища в България е международно оценена като много добра и ни дава инструмент да провеждаме политика на преструктуриране на приема и финансирането в държавните висши училища – каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при представяне на резултатите за 2019 г. – Преди 15 години беше взето решение за крайна либерализация на приема в държавните висши училища – припомни още той. – Тогава се вярваше, че в резултат на пазарните механизми тя ще доведе до подобряване на качеството. Но пазарните механизми не действат добре в публична система, каквато е висшето образование. И дори да действат, дават сигнали със закъснение. Тази крайна либерализация доведе до това през 2013 – 2014 г. над 80 % от завършващите гимназии да се включат в системата на висшето образование. Така се стигна до структурни проблеми, до избуяване на нерационално търсене на висше образование, на търсене заради самата диплома.“
През 2016 г. след приетите промени в Закона за висшето образование и Стратегията за развитие на висшето образование започва политика на преструктуриране на системата, насърчаване на специализацията на висшите училища и връщането им към традиционните профили. До голяма степен тази политика до две години ще бъде приключена, подчерта министър Вълчев. Според него търсенето на образование трябва да се обвърже с търсенето на пазара на труда. Това са два отделни пазара със собствена логика. Намален е приемът в професионално направление „Администрация и управление“ с близо 70%, в „Икономика“ – с 60%. Но проблемът е, че през следващите години ще има сериозен недостиг на кадри със средно професионално техническо образование и на кадри с висше образование. Най-голям ръст в БВП, в износа имат секторите, свързани с техническите науки, затова има нужда от повече технически кадри.
Резултатите от Рейтинговата система на висшите училища в България показват, че българското висше образование е все по-близо да пазара на труда. Днес българските висши училища обучават все повече учители, лекари и инженери за сметка на по-малко икономисти и по-малко администратори и юристи. През 2019 г. реализацията на завършилите се подобрява, нарастват научните публикации, сочат основните изводи от изданието. Новите данни потвърждават трайна тенденция за подобряване на реализацията на пазара на труда на завършилите висше образование в страната. В същото време, те сочат и за големи различия в средните нива на доходи, безработица и приложение на придобитото висше образование в зависимост от завършеното професионално направление и висше училище, както и от придобитата образователно-квалификационна степен. По думите на Георги Стойчев от консорциум „ИОО-С“, осъществил изданието на Рейтинговата система, за поредна година се подобряват всички индикатори за реализацията. „Безработицата сред висшистите е на рекордно ниско равнище – то спада до 2,2% през 2019 г. от 2,44% през миналата година“, посочва той.
Четете повече в бр. 50,
12 – 18 декември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg