81% от училищата в България още с януарските заплати са изплатили с 20 на сто по-високите възнаграждения.
2% от училищата са вдигнали заплатите, но все още има да догонват договореното 20-процентно увеличение. Засега в 17% от училищата преподавателите все още очакват договореното увеличение. Това стана ясно на първия за годината национален обучителен семинар – 18-и поред, провеждан от Синдиката на българските учители. В него взеха участие експерти от Министерството на образованието и науката, Министерството на финансите, Националното сдружение на общините, регионалните управления на образованието, ресорни заместник-кметове от областните градове, представители на Съюза на работодателите и на Сдружението на директорите, синдикални лидери от цялата страна.
В някои области на 100% училищата са получили 20-процентното увеличение на заплатите. Сред тях са Перник и Търговище. Следват ги областите Видин, Враца, София-област, Хасково, където 98% от училищата са с новите заплати, и Пловдив – 93%. „Причините нерядко са у самите директори. Те се презастраховат“, коментира синдикалният лидер д.ик.н. Янка Такева. Тя даде за пример училище, което не изпълнява колективния трудов договор и анекса към него, но заделя 60 000 лв. за нов компютърен кабинет. Има и училища с 868 000 преходен остатък, но без увеличени заплати.
От МФ уточниха, че приоритетите за бюджет 2019 и бюджет 2020 са увеличаване на заплатите на учителите, дигитализацията на образованието, финансирането на Механизма за обхват и задържане на децата в образователната система. 3% от делегирания бюджет е разписан за развитие на образователната институция. С 485 млн. лв. повече пари за образование са предвидени в бюджет 2020.
Четете повече в бр. 5, 31 януари-6 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg