В края на 2018 г. Министерството на образованието и науката избира 137. СУ „Ангел Кънчев“ в столичния квартал „Люлин“, за да представи новия инструмент за оценяване на използването на цифрови технологии в преподаването и ученето SELFIE в България.
С негова помощ училищните ръководства, учителите и учениците от цялата страна могат да направят оценка на дигиталната среда и на придобитите в клас цифрови умения.
От какво е продиктуван този избор? „Вероятно защото още през 2012 г. нашето училище беше обявено за ментор на иновациите в България от „Майкрософт“. Още преди това започнахме да работим с българския електронен образователен продукт „Енвижън“ – компютър, който е при учителя, и мишка при всяко дете. След това започнахме да използваме малко по-сложни софтуерни продукти и общо взето сме като пионери, които тестват нови неща“, обяснява директорът на 137. СУ Владимир Миков.
Идеята за иновативните методи на преподаване в гимназията възниква преди 6 – 7 години, когато Миков кара курс в Чехия за обучител „Социални умения“ – за развиване на ефективна комуникация, работа в екип, решаване на проблеми и т.н. Курсът е насочен към създаването на младежка работна сила за бизнеса, който има нужда не само от знаещи хора, а и от такива, които да могат да общуват, да имат социални умения. И тогава му хрумва, че не е нужно това да се случва чак във висшето училище, а може да се приложи още в средното.
Четете повече в бр. 8, 21 – 27 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg