Английска рейтингова агенция отличава най-престижните специалности
в глобален мащаб
11 руски университета се наредиха сред 100-те най-престижни висши училища в света. Те са включени в тазгодишната рейтингова класация по специалности на английската агенция QS. Това става ясно от материала на Ирина Карелина – старши директор на Националния изследователски университет „Висше училище по икономика“, публикуван от Газета.ru
Всяка година QS прави класация на най-добрите световни университети, разделени по региони и специалности. Висшите учебни заведения са оценявани по 48 различни тематични области, включващи както стандартни специалности, така и нови.
Руските университети демонстрират отлична динамика в международните рейтинги на университетите, издигайки се с всяка година все по-нагоре. Този „знак на качество“ им позволява успешно да се конкурират на световния пазар, привличайки най-добрите руски и чуждестранни студенти.
Как се стига до това обаче?
През май 2013 г. президентът на Русия подписва указ, съгласно който не по-малко от пет руски висши училища трябва да влязат в първите 100 в света през 2020 г.
Целта е постигната още преди година. Предпоставка за това е „Проект 5-100“, насочен към повишаване на глобалната конкурентоспособност на руските университети и обединяващ 21 водещи университета в страната. Пред тях е поставена задачата да укрепят позициите на руските вис-
ши училища на глобалния пазар на образованието и изследванията.
Успехът на Проекта, обуславен от усилията на руското правителство и мениджмънта на университетите, прави впечатление на фона на повече от 40 подобни инициативи, които са пуснати в действие през последните 20 години в различни страни по света и където са инвестирани десетки милиона долари. Много държави, както и Русия, разчитат на изследователските университети.
„Проект 5-100“ обхваща университети от различни руски региони – от Владивосток до Калининград, затова не само московските и санктпетербургските университети фигурират в световните рейтинги. В класациите все по-често се появяват и регионални университети. Расте и броят на конкурентоспособните специалности. Сега са включени не само традиционните физика, математика и минно дело, но се появяват и икономика, мениджмънт, социология и дизайн.
На 4 март 2020 г. е публикуван световният рейтинг на университетите на агенция QS. Сред класираните са 36 руски университета, като 15 от тях са участници в „Проект 5-100“. В топ 100 са 11 руски висши училища, като половината от тях са участници в „Проект 5-100“.
Класиранията по специалности са първите в годишния цикъл на световните рейтинги, като за втора поредна година руските университети подобряват в позициите си. Те са представени с 38 специалности от общо 48, по които се осъществява класирането. Руските университети заемат 190-о място в рейтингите по специалности, като 60 % от тези висши училища са от „Проект 5-100“.
Общо 50 руски университета са представени с по 9 специалности, през 2019 г. те са едва 7. В първите 100 руските университети присъстват с 28 специалности, като миналата година те са 25.
Сред участниците в „Проект 5-100“ лидер в рейтинга по специалности отново е Висшето училище по икономика – с общо 16 специалности. В три от категориите Университетът се появява за първи път: „Социална политика и администрация“ (тази специалност веднага попада в топ 100 на глобалния рейтинг), „Изкуство и дизайн“ и „Статистика и операционно изследване“ (заема 151-во място от общо 200). При 10 от специалностите висшето училище се издига по-нагоре в класацията в сравнение с миналата година.
Второ място в класацията на QS по отличен брой специалности заема Новосибирският държавен университет с 13 изучавани от студентите му предмета. „Медицина“ се появява за първи път, а „Археология“ се завръща в списъка на най-добрите световни университети след година отсъствие. По-добри резултати в сравнение с миналата година получава Новосибирският държавен университет по още две специалности.
Трети е Уралският федерален университет с 12 специалности. В пет от тях той се появява за първи път – „Археология“, „Бизнес мениджмънт“, „Философия“, „Лингвистика“, „Икономика и иконометрика“. При други три специалности запазва позициите си.
Определено силно впечатление прави, че най-високите позиции в световния рейтинг на училищата са заети основно от участниците в „Проект 5-100“. От 15-те първи университета само три не са участници в Проекта – Московският държавен университет, Санктпетербургският държавен университет и Московският държавен технически университет „Бауман“.
Ако институционалните рейтинги се провеждат от 2008 г. насам, то рейтингите по специалностите, изучавани в университетите, се появяват неотдавна. Агенциите им отделят специално внимание и започват да ги разглеждат като отделно обособена категория едва през 2012 г.
Само че, както показват изследванията на рейтинговата агенция QS, вниманието на обществото и професионалните сдружения е насочено именно към рейтингите по специалности. Благодарение на тях кандидат-студенти и техните родители избират университети, в които да продължат обучението си, а научните работници се ориентират при избора на партньори за развитие на своите изследвания.
Първоначално списъците със специалности не са толкова дълги и включват 5 – 7 дисциплини, които се изучават в университетите. Благодарение на усилията на асоциацията „Глобални университети“, обединяваща университетите участници в „Проект 5-100“, от 2013 г. списъците на специалностите, включени в подбора на най-добрите висши учебни заведения в света, е много разширен. И днес трите най-големи рейтингови агенции – QS, THE и ARWU, имат 113 специалности, по които квалифицират университетите по света.
Благодарение на изкачването си в класациите на рейтингите по специалности авторитетът на руските научни университети расте с всеки изминал ден, а руските учени могат да се конкурират с учените от водещи университети от други страни.
Влизането на руските университети в топ 100 на световните рейтинги свидетелства за ефективността на „Проект 5-100“. Освен него значение има и забележителното повишаване на резултатността на научноизследователската дейност и позволява не само да бъде спрян отливът на перспективни млади учени, но и да се появи един от факторите за притока на интелектуален капитал в страната както реално (международни учени), така и потенциално (силни международни студенти да се стремят да постъпят в руските университети).
Рейтингите по специалности най-точно отразяват лидерството на университетите в различните области на науката и образованието и свидетелстват за престижа на страните в световен мащаб. Сътрудниците на такива висши училища канят като говорители редакционните колегии на престижни научни списания по време на конференции. Присъствието дори и на един университет в такъв тип елитна рейтингова класация осигурява на страната достъп до най-напреднали технологии в световен мащаб. А това е един от ключовите фактори за глобалната конкурентоспособност не само на висшето образование, но и на цялата държава, която, от своя страна, полага основите за национално дългосрочно устойчиво развитие.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg