Не всички училища в селата на област Велико Търново имат възможност да провеждат дистанционно обучение, в което да обхванат всичките си ученици. В региона с електронен дневник изцяло работят само 35 от общо 83 училища.
По селата има проблем с дистанционното обучение на децата основно заради това, че много от семействата нямат интернет или учениците не разполагат с модерен телефон или компютър, през които да се осъществяват връзката и преподаването. Един от многото случаи е в село Батак, община Павликени. В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ се обучават 75 деца. Притесненията са за най-малките ученици и за седмокласниците. Имаме електронен дневник, имаме електронни учебници, но невинаги отсреща има никой. На учениците, които имат интернет, ще се опитаме дистанционно да преподаваме учебния материал. Децата, в чиито семейства няма компютър или има проблеми с интернет, или децата са повече, а техниката е малко, ще осъществяваме връзката с образователния медиатор. Той ще разнася по семействата тестове, задачи, уроци“, обяснява училищният директор Шенай Нуриев. Уточнява, че поне половината от децата ще бъдат обхванати в дистанционното обучение за времето, в което са спрени присъствените занятия.
Подобно е положението и в други села в региона, на които се оказва помощ от Регионалното управление на образованието, посочва неговият началник инж. Розалия Личева. И уточнява, че за най-малките ученици се търси съдействието на родителите за комуникация между тях и учителите чрез групите в социалните мрежи.
„Очаквахме такова развитие на ситуацията. Затова предварително направихме проучване за възможностите на училищата в областта да организират дистанционно обучение на своите ученици. Министерството на образованието и науката допълнително ни улесни, информирайки за предоставения неограничен достъп до електронните учебници и различните образователни платформи. 62 от училищата в област Велико Търново ще организират дистанционно обучение. Помагаме и на останалите 21“, казва инж. Личева.
Дистанционният учебен процес няма да е непрекъснат. На учениците ще бъдат поставяни също различни задачи и проекти, които те да решават самостоятелно и да предоставят на учителите за проверка, корекции, насоки и консултации.
За дванадесетокласниците, на които им предстоят държавни зрелостни изпити, ще продължат да работят групите по проекта на МОН „Подкрепа за успех“. След завръщането на зрелостниците в класните стаи ще бъдат ускорени консултациите и работата с учениците, които имат затруднения с усвояването на учебния материал“, уточнява инж. Личева.
Големите гимназии в област Велико Търново декларират пълна готовност за онлайн обучение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg