Илияна КУНЕВА*
Често при свързването на думите в по-дълги изречения се налага да се използват повече предлози. Когато предлозите се повтарят, е препоръчителна замяната на някой от тях, ако това не нарушава смисъла. Целта е по-добро стилистично оформяне на изречението, например: На 14 март на сцената на Народния театър можете да гледате премиерата на дебютната пиеса на младия автор Иван Петров; по-добре: На 14 март на сцената на Народния театър можете да гледате премиерата на дебютната пиеса от младия автор Иван Петров.
В случая значенията на предлозите на и от се припокриват и това прави замяната възможна.
Друг начин за избягване на повторението на предлога на е неговото изпускане. Това е допустимо при определени условия, например ако предлогът е след отглаголно съществително: за оказване помощ на пострадалите вм. за оказване на помощ на пострадалите. Изпускането е възможно, ако отглаголното съществително (в случая оказване) е образувано от глагол, който изисква пряко допълнение, т.е. допълнение без предлог: оказвам помощ. Когато обаче отглаголното съществително е членувано, употребата на предлога е задължителна: оказването на помощ на пострадалите (а не: *оказването помощ на пострадалите).
Разбира се, изпускането на предлога е изцяло с цел да се разтовари изречението от многократното повторение, без това да е задължително, например: „утвърждаване (на) Класификатор на областите на висше образование и професионалните направления в рамките на…“. И в двата случая – със или без първия предлог на, изречението е правилно. С изпускането на предлога на при повтарянето му не бива да се прекалява, а да се използват и други възможности за стилистична редакция.
*Гл. ас. д-р Илияна Кунева работи в Секцията за съвременен български език към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg