В бургаското ОУ „Найден Геров“ се справят безпроблемно с новото предизвикателство
Анкета в бургаското Основно училище „Найден Геров“ дава показателна картина за отношението на родителите към онлайн обучението. 31.5 % са категорични, че новата форма не им харесва. 42.4% са отговорили, че на децата им харесва. 3.8% твърдят, че няма разлика. А 16.3% са дали отговор, че на детето му харесва да учи от дома, но те самите предпочитат то да е в училище.
Учениците в ОУ „Найден Геров“, което се намира в най-големия комплекс на града – „Меден рудник“, имат свое е-училище отдавна. По думите на директорката Гинка Дикова още преди 11 години са започнали да работят по тази „екзотична“ тогава тема. Сега се чувстват удовлетворени. Не само те, а и учениците им и техните родители. Това показват и непрекъснатите анкети, чрез които се следят нагласите на ученици и родители.
В училището се ползва платформата Moodle и всяко дете с постъпване в школото получава свой акаунт.
При нормалния учебен процес често домашните се правят в електронен вид.
„Когато преди години по един проект направихме електронното училище, имах чувството, че останахме неразбрани“, спомня си директорката. Но сега е дошъл моментът, в който натрупаните знания и опит да послужат на екипа от
57 учители.
Още преди кризисната ситуация асинхронното обучение в училището е доказано като работещо. Сега се надгражда с внимание към учителите, затова и денят започва с работно съвещание за учителите. На него се решават поетапно всички възникнали проблеми
в процеса на работа.
„Още от първия ден ползвахме Zoom платформата, сега и Microsoft Teams. Използването на социалните мрежи е сведено до минимум – само за децата от уязвимите групи. За синхронното обучение стремежът ни е да се използват само тези две платформи. Те са предпочитани от колегите. Така и учениците не се лутат за кой час как ще се осъществява връзката“, обяснява директорката.
По нейни думи децата и родителите от уязвимите групи са силно заинтересовани от учебния процес. Адаптирани са към новата среда. Самите деца дават повод на учителите да се гордеят с тях.Част от тях продължават след VII клас в елитни бургаски училища.
Екипът от преподаватели и ученици се справя блестящо с предизвикателството, започнало като истинско приключение преди години, а сега наложило се като необходимост. От 600 ученици в ОУ „Найден Геров“ само 50 деца не са обхванати. От 57 учители 55 работят в дигитална среда. „Няма предмет, по който да няма оценяване и да не текат занятия“, категорична е директорката.
В момента стремежът на учителите е да се балансира синхронното и асинхронното обучение. В начален етап е най-трудно, там се работи изключително със съдействието на родителите.
В това училище не са забравени и децата със специални образователни потребности. Използвайки указанията на Просветното министерство, с тях работи и педагогическият съветник. Индивидуалните часове се водят от двама учители.
Въпреки че родителите и учениците са удовлетворени от общуването по различни канали с педагозите, от анкетите става ясно, че децата имат нужда от повече развлекателни материали и по-голямо разнообразие „в клас“.
В екипа се работи за усъвършенстване на проектобазираното обучение, при което всички да изразяват максимално лични умения и възможности.
Директорката залага много на обратната връзка с родителите и държи да получава мнения, препоръки. В по-голямата си част те са положителни. Единици си позволяват да хейтърстват по повод усилията, които екипът на училището полага в новата среда. И макар една част от децата, особено по-малките, да страдат от липсата на класната стая и живия контакт, обучението от дистанция доказва уменията и креативността на учителите от едно бургаско училище, което може да се определи като модел на всички останали в региона.
Според инж. Виолета Илиева – началник на Регионалното управление на образованието в област Бургас, учителите са самоотвержени и борбени натури. Те се справят блестящо с новите предизвикателства. „Почти всички родители са доволни от това, което се случва в образователната система. Сега задачата е във всички училища да се дозира обемът самостоятелна работа, която дават учителите, преподаващи в един клас“, коментира инж. Илиева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg