В Националния дворец на децата продължават заниманията по интереси под ръководството на наставниците
Голямо предизвикателство е да ръководиш вокална група, в която пеят над 70 деца на възраст от
3 до 14 години. Представете си как може да се случи това в дистанционно обучение.“ Така започва разказа си музикалният педагог от Националния дворец на децата Светлана Струнджева – ръководител на формацията „Сладки пуканки“. Първата среща в Zoom потвърждава опасенията, че не може да се постигне едновременно звучене и да се работи както в репетиционната зала. Следват опити в „Скайп“, „Вайбър“, „Месинджър“ и отново в Zoom с групово-индивидуална работа.
Вече месец заниманията на „Сладки пуканки“ продължават така. Децата с нетърпение очакват репетициите, родителите връщат видеа със записаните песни за проверка. Заедно, разпределени в пет подгрупи, пеят, празнуват, гледат филми, слушат музика, рисуват, учат теория на музиката и солфеж.
„Груповите онлайн репетиции правим основно в почивните дни, за да не натоварваме и без това претоварените деца и родители в тази обстановка“, пояснява директорът на Националния дворец на децата Татяна Досева. Тя уточнява, че във връзка с извънредното положение Дворецът не е спрял работа, просто тя е преминала в онлайн пространството. Провежда се дистанционно обучение не само на детската вокална група „Сладки пуканки“, но и на школата „Любознайко“, танцовото ателие и балетната школа „Алегрета“, Школата по хип-хоп и стрийт танци, студиото за модерен балет „Цветни мечти“, Школата по пиано и вокалната формация „Розовите перли“, Школата по синтезатор и пиано, Школата по приложно изкуство и тази по „Мода и дизайн“, на клубовете по спортни танци „Стил“, по художествена гимнастика, по корабо- и автомоделизъм, „Компютър“ и компютърно моделиране, „Млад водач на куче“, на хор „Бодра смяна“, на Студио за поп и джаз пеене, на вокална формация „Славейчета“, на формацията за поп и рок пеене „Междучасие“, Солфеж и теория на музиката, филхармония „Пионер“, на Школата по етнография, балетното студио „Макове“, на танцовия ансамбъл „Бъдниче“ и школата по характерни танци, на фолклорния ансамбъл „Изворче“, театралното студио „Звездни мигове“, Школата по математика.
В най-скоро време се подновяват и заниманията на Школата по айкидо, както и на Школата по живопис.
В края на март „Сладки пуканки“ е с готовност да зарадва своите почитатели с три мюзикъла – „Пепеляшка“, „Храбрият оловен войник“ и „Пеперудена магия“, както и с два пролетни концерта. Но намеренията се прехвърлят за по-добри времена. „Знам, че сцената ужасно много липсва на децата, затова им предложих заедно да се опитаме да направим радиопредаване“, казва Светлана Струнджева. И това се случва на
3 април.
„Първата задача бе децата да чуят записаната от мен песен на Бърборан, да си го представят и да го нарисуват. Обсъдихме какво може да включва предаването и как да се осъществи то. В събота пристигнаха първите рисунки, а в неделя – първите клипове. Много сложен и бавен е процесът на монтиране, но късно в неделя вечер, само за два дни, първото предаване „Бърборан“ бе готово.“
Анонсират го така: „Как да избягаме от скуката и да направим дните си по-интересни? Липсват ни нашите приятели, срещите, репетиционната зала, сцената, закачките, забавленията. Затова решихме да направим нещо, което ще ни свързва, ще ни даде шанс да експериментираме и да се забавляваме. Решихме да поиграем.
И…
Нека играта започне!
Слушайте първия брой на радио „Бърборан“ сега!“
И така вече цяла седмица. Предаването се споделя на официалната страница на групата ДВГ „Сладки пуканки“, НДД. Гледа се и се слуша в Испания, Канада, Италия.
„За нас е важно да съхраним психиката и емоционалността на децата в тези трудни дни. Да покажем, че винаги можеш да видиш светлинка в тунела и да превърнеш негативното в суперпозитивно. Репетираме, готови сме и с нетърпени очакваме да ви поканим на премиерните представления на групата в Националния дворец на децата. А дотогава, слушайте и гледайте „Бърборан“, продукция на ДВГ „Сладки пуканки“, НДД – https://www.facebook.com/groups/755164151192748/“, завършва Светлана Струнджева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg