232 деца и техните семейства работят, за да няма изоставащи в трудната ситуация
И във видинския квартал „Нов път“ децата учат онлайн. На тези, които нямат електронни устройства, помагат учители и медиатори. В ОУ „Епископ Софроний Врачански“ в квартала учат 232 деца – една подготвителна група и ученици от I до VII клас. Директорът на училището Нина Иванова казва, че още от 16 март учениците в училището са разделени на четири групи. Първата е от ученици, разполагащи с устройства – таблети и други, които биха могли да им дадат възможност за качествено онлайн обучение, и имат достъп до интернет. Втората група е от ученици, които контактуват чрез „Вайбър“, „Скайп“ и също разполагат с интернет, а и телефоните им са по-съвременни модели, позволяващи комуникация. Третата група са ученици, разполагащи с
телефони, които не позволяват използване на интернет.
Броят на децата е между 65 и 82 в зависимост от това дали ползват телефон на някого от семейството.
И четвъртата група, която също е варираща – между 16 и 20 деца, с които не може да се осъществи контакт, семейството няма възможност да предостави каквато и да е комуникация. В първия учебен ден броят на децата, на които е трябвало да се раздаде учебен материал на хартиен носител, е 81, пояснява директорът. Затова екип от учители медиатори помагат и децата получават ежедневно на хартиен носител учебния материал.
„Създали сме екип от четирима души – двама учители и двама от обслужващия персонал в учебното заведение, които изявиха желание да помагат в тази ситуация“, продължава разказа си Иванова за това как точно се предоставят материалите на децата, които нямат възможност за онлайн обучение.
Съгласно разпоредбите на кризисния щаб и за да са спазени всички наложени от извънредното положение мерки, човекът, който разнася учебния материал на адресите на учениците, е снабден със защитно облекло, маска и ръкавици. „За момента имаме осигурено защитно облекло само за един човек и за да не се пропуска учебен материал от учениците, снимаме необходимото за 2 – 3 дни и изпращаме материали за три дни и след три дни отново човек отива на адресите, за да ги вземе и да занесе новите. Поддържаме телефонна връзка с тези деца, те разговарят с учителя си и се търси вариант по какъв начин да извършат упражнението, доколкото това е възможно“, коментира Нина Иванова.
„Изключителен хъс имат учителите в тази необичайна за всички ситуация – казва още тя. – В началото имаше момент на притеснение, че нещата няма да се получат, сигурна съм, че навсякъде го е имало.
В момента работим абсолютно спокойно. Често се включвам онлайн и като слушам колко емоционални са децата, с какво желание учат, това ми дава спокойствие. А това е много важно – да бъдем спокойни. При нас колективът е от хора, които от много години работят с децата и го правят с обич. Очаквах, че самите деца ще са стресирани, но няма такова нещо. Изготвихме и листовка, с което призоваваме родителите, бабите, дядовците да съдействат, а когато има нужда от помощ, да звънят на учителите“, разказва Нина Иванова.В ОУ „Епископ Софроний Врачански“ във видинския „Нов път“ се обучават 232 ученици. Паола от II клас споделя , че най-много ѝ помага баба ѝ.Родителите са на работа в чужбина
както на повечето ученици от квартала. По думите на Милотин Борисов – класен ръководител на IIa клас, децата се справят, мобилизирани са и стриктно изпълняват инструкциите.
Йоско е в I клас, родителите му също са в чужбина. Живее с дядо си, споделя момчето и казва, че сам си подготвя уроците, пише домашните .
Кристина Маринова пък е здравен медиатор в община Видин и раздава брошури във видинския квартал „Нов път“. Брошурите съдържат информация какви мерки трябва да се съблюдават, за да не се разпространява COVID-19. Раздават се и маски, които са предоставени безплатно от семейство от ромския квартал.
С помощта на доброволци – шивачки и млади хора, които помагат при раздаването, инициативата получава голяма подкрепа. Кристина често помага и на учителите. Заедно с Марин Александров – работник по поддръжката, в защитни облекла разнасят материалите, разпечатани на хартия, по домовете на учениците, които нямат възможност да се обучават онлайн.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg