JRC предоставя уникална платформа, която обединява науката, политиката и визията за бъдещето
Какво най-много очаквате да постигнете в тази нова за вас роля?
– С нетърпение очаквам да открия пълния спектър от работата на Съвместния изследователски център и приноса му към всички политики на Европейската комисия. Въпреки че съм имал привилегията да работя върху доста голям брой конкретни политики през годините, JRC има изключително широка перспектива и това ще бъде вълнуващо за мен.
Също така много ми харесва да предизвиквам, да използвам възможностите на иновациите, за да се случват нещата – както по отношение на изпълнението на политиките, така и на организационното развитие. Фактът, че сме държавни служители, не трябва да ни спира да експериментираме и да изпробваме нови идеи. JRC предоставя уникална платформа в рамките на ЕК, която обединява науката, политиката, настоящите предизвикателства и визията за бъдещето.
– Какви са най-големите предизвикателства пред JRC в момента?
А пред ЕС, като цяло?
– Очевидно е, че най-голямото предизвикателство пред нас в момента е пандемията COVID-19 и как да ѝ отговорим. Знам, че JRC е мобилизирал всичките си ресурси в това отношение и приносът му е забележителен в доста направления. Освен непосредствените здравни аспекти на кризата ЕС ще бъде изцяло фокусиран върху възстановяването в близко бъдеще.
По-глобално погледнато, ние също така сме изправени пред предизвикателствата от изменението на климата и необходимостта от зелена трансформация, както и пред всеобхватното въздействие на дигитализацията върху нашите общества и икономики. Тези важни тенденции засягат почти всички политики на ЕС, по един или друг начин. JRC играе ключова роля в предоставянето на знания, разбиране и научни основания, които да ръководят и подкрепят нашите политически отговори на тези споделени предизвикателства.
– Как според вас JRC допринася за създаването на добри политики за европейските граждани?
– JRC предоставя надеждна и точна наука, знания и доказателства за европейските политики. Това е от основно значение. Добрите политики разчитат на силни доказателства и наука, а това е още по-важно в периоди на криза или социални и икономически смущения.
Нашите граждани имат нужда да се доверят на хората, които вземат решенията, а решения, които се базират на силна наука, са в основата на доверието. Следователно Съвместният изследователски център трябва както да поддържа водещи научни постижения, така и да гарантира, че тези постижения са изцяло мобилизирани и задействани по начин, свързан с политиката.
– Идвате в JRC в труден момент по време на пандемията от коронавирус. Как ще се отрази това на вашия подход към работата?
– Основният ми подход в първата фаза от работата няма да се промени: ще слушам, ще уча, ще задавам въпроси и ще опознавам хората. Разбира се, през първите седмици ще трябва да върша това повече виртуално или циф-
рово и по-малко „лице в лице“. Но целта си остава да се въведе отворен, приобщаващ и съвместен стил на управление в организацията.
Веднага щом бъде възможно, ще започна да правя посещения на място и ще се срещна лично с екипите. При всички случаи географското разположение на JRC на много различни места означава, че много от взаимодействията задължително ще се осъществяват онлайн. Моят предишен опит – например, когато управлявах ИТ в ЕК и персоналът беше разделен между Люксембург и Брюксел, показва, че така може да се работи добре. При положение че има доверие и прозрачност, това ще останат моите ръководни принципи и в JRC.
Интервюто е препечатано от JRC Newsletter
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg