Стопанската академия „Д. А. Ценов“ в Свищов развива дистанционните форми на обучение от 1999 г.
„Изградихме собствена платформа за провеждане на дистанционно обучение, базирана на Moodle, с интегриран модул за видеоконферентна връзка BigBlueButton – обяснява доц. д-р Драгомир Илиев – директор на Центъра за дистанционно обучение. – Наши колеги са участвали в превода на интерфейса на български език на двете най-популярни софтуерни решения за дистанционно обучение. Гл. ас. д-р Ангелин Лалев – преподавател в катедра „Бизнес информатика“, е сред официалните преводачи на Moodle, а директорът на Академичния компютърен център Кирил Стоянов направи превода на BigBlueButton.
Според доц. Илиев в света съществуват различни технологични решения за провеждане на дистанционни изпити чрез т.нар. онлайн квестор. „Целта е гарантиране на изискваната от Закона за висшето образование и МОН невъзможност за измама или подмяна на самоличността на изпитвания. Проучихме няколко готови софтуерни решения за онлайн квестор, които автоматично определят кой е застанал пред камерата на компютъра и проследяват попълването на изпитния материал, и установихме някои несъвършенства. Нашето решение е да се използват като квестори хора“, обяснява доц. Илиев.
Следващият въпрос, който е трябвало да бъде решен, е да се определи какво да бъде натоварването на квесторите.
„Един квестор може да наблюдава 10 – 15
студенти, но контролът не е ефективен. Квесторът само регистрира присъствието на изпитваните, а за да се изпълнят критериите за качество на изпитния процес, оптималният брой лица, които могат да бъдат наблюдавани и контролирани от един квестор, е двама. Ако е достатъчно опитен, може да се стигне до 3 – 4 максимум. Така създадохме собствена система за онлайн квестор. По време на изпита той следи едновременно лицето и екрана на изпитвания, използвайки монитора, видеокамерата и аудиото на компютъра, на който се осъществява изпитът. При опит за недопустими дейности или ползване на непозволени ресурси се прави запис и квесторът има право да прекрати или анулира изпита. Създадохме и Виртуален изпитен център, в който всеки студент влиза в собствена изпитна стая, за да не бъде смущаван от други студенти“, изтъква още доц. Илиев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg