Рекорден брой студенти и ученици участват в VII национален младежки литературен конкурс
Десетокласникът Атанас Хрисулев от бургаската ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ е носителят на голямата награда в VII национален младежки литературен конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“. Проявата е част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Организатор е Центърът за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“ с подкрепата на Посолството на Държавата Израел в България, Община Бургас, Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет, Националния дворец на децата, Полския институт в София и др.
За тазгодишното издание на Кокурса под мотото „Аз бях един от тях – българските праведници на света“ са получени рекордните 151 творби на студенти и ученици. Те са посветени на житейските избори и съдбите на двадесетте българи, обявени от Мемориала на Холокоста „Яд Вашем“ в Израел за „Праведници на народите на света“. За такива са обявени общо 27 хиляди мъже и жени от над 47 държави, като списъкът се допълва от специална комисия.
В своята „Приказка, в която се ражда надежда“ победителят Атанас Хрисулев разказва за Анна Попстефанова – българска театрална актриса и общественичка, която участва в акция по спасяването на български евреи в Скопие. Той получава и едногодишна стипендия в размер на 1300 лева. „Да запазим паметта за хората, е велико дело“, отбелязва кметът на Бургас при връчването на наградите. То се провежда в културния център „Морско казино“ в морския град и се излъчва онлайн.
Второто място при учениците е за Божидара Бойчева (X клас, ПМГ „Яне Сандански“ – Гоце Делчев), която получава стипендия от 1200 лв., осигурена от Посолството на Израел у нас. Журито присъжда и две трети награди – на Ния Петкова (XII клас, Американски колеж – София) и на Йоан Иванов (IX клас, ОДК „Св. Иван Рилски“ – Казанлък). Призът на Двореца на децата е за Красимира Георгиева (X клас, ПГТ „Д-р Васил Берон“ – Велико Търново). Полският институт връчва три поощрителни награди – на Елизабет Александрова (НФСГ – София),
Златара Чакърова (НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас) и Мария Павлова
(СУ „Отец Паисий“ – Кърджали).
В категория „Студент“ не са присъдени първа и втора награда. Третата награда получава Светлана Великова от Великотърновския университет.
В церемонията по награждаването онлайн се включват номинираните за наградите 27 участници, които споделят какво ги е развълнувало от историята на личностите, за които пишат. Специален видеопоздрав изпраща вицепремиерът Томислав Дончев.
Във видеоконферентната връзка участват и първят дипломат на Израел в България – Н.Пр. Йорам Елрон, и на България в Израел – Н.Пр. Румяна Бъчварова, зам.-министрите на образованието и науката Таня Михайлова и на културата Амелия Гешева, Ярослав Годун – директор на Полския институт в София. Полина Герджикова – потомка на д-р Павел Герджиков, обявен за праведник на народите, разказа спомени за баща си. Той спасява еврейски деца от Беломорските земи, натоварени в ешелоните към лагерите на смъртта. А разказът за него „Влакът и неговият път“ на Борис Стоянов (АЕГ „Гео Милев“ – Бургас) получава и наградата на сайта „Биволъ“.
„Впечатлен съм от усилията на „Алеф“ да възпита човешки ценности у младите. България трябва да се гордее с таланта, който показва младото ѝ поколение. Този конкурс може да послужи като платформа за обединяване на ученици от България и Израел, които да обменят опит и мечти за бъдещето“, коментира Н.Пр. Елрон.
Отличените разкази ще бъдат публикувани в следващото издание „Аз съм един от тях – българските праведници на света“ на Център „Алеф“. Сборникът с разкази от шестото издание на Конкурса е избран за помагало в националната кампания „Час по достойнство“, посветена на подвига на българския народ, спасил своите евреи от гибел по време на Холокоста, припомнят от „Алеф“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg