Пандемията ускори цифровия преход, като превърна дистанционната работа и обучение в неочаквана реалност за милиони работници
*Статията е предоставена специално за вестник „Аз-буки“ от ЕК
Маргаритис Схинас*
Заместник-председател
на Ек, отговарящ
за утвърждаването
на европейския начин
на живот
Развитието на уменията е процес през целия живот. Уменията, компетентностите и квалификацията, от които хората се нуждаят, се променят във времето и трябва да се развиват в съответствие с развиващия се пазар на труда. Въпреки това, дори преди пандемията, най-новите данни за чиракуването, усъвършенстването и преквалификацията бяха неприятно четиво. Повече от 20% от възрастните в Европа все още имат затруднения с основната грамотност, повече от 70% от предприятията в Европа съобщават, че липсата на умения пречи на бизнеса им, а едно от четири МСП в ЕС съобщава за големи трудности при намирането на квалифициран персонал.
И сега пандемията от коронавирус засили тенденциите в уменията на пазара на труда, като ускори както необходимостта, така и възможностите за промяна. Очаква се преминаването към ресурсно ефективна, кръгова, цифровизирана и нисковъглеродна икономика да създаде повече от 1 милион работни места до 2030 г.
Очаква се, че само изкуственият интелект и роботиката ще създадат почти 60 милиона нови работни места
в целия свят през следващите 5 години. Междувременно други работни места могат да се променят или дори да изчезнат, а демографските промени ще изискват Европа да се възползва от всички свои таланти и многообразие.
Живеем във време на екологични и цифрови преходи, които бързо променят европейския начин на живот, работа и взаимодействие. Глобалната пандемия, по-специално, ускори цифровия преход, като превърна дистанционната работа и обучение в неочаквана реалност за милиони работници – да не говорим за уникалната борба да се опитваме да научим родителите си как да използват видеоприложения.
Всичко това означава, че сега, повече от всякога, ЕС се нуждае от промяна на парадигмата по отношение на уменията.
Европейската комисия е убедена, че най-добрата инвестиция в нашето бъдеще е инвестицията в хората. Новата Европейска програма за умения, която приехме, възнамерява да направи точно това. Изградена около набор от 12 действия, Програмата има за цел да даде възможност на хората да изграждат умения през целия си живот, и да даде път за инвестиции в уменията на хората в цяла Европа.
Попълването на пропуските в уменията, наемането на възрастни на работа, обучението на младите хора и насърчаването на предприемачеството ще бъдат от решаващо значение за нашето възстановяване. Едно от най-трудните неща при справянето с рецесията е, че обикновено не се знае кой ще загуби работата си. В настоящия случай вече можем да видим, че тези, които са в отпуск или са съкратени по време на карантината, в момента са най-нуждаещи се от помощ, за да се върнат към подобни работни места или да започнат изцяло нова кариера.
Новата ни Европейска програма за умения ще обедини тези, които могат да инвестират в умения, ще помогне за централизиране на ангажиментите за обучение и широко разпространение на познанията за умения, които публичните и частните служби за заетостта могат да използват, за да насочат хората към местата, където знаем, че ще има недостиг на умения и нарастващи възможности за работа.
Първоначално Програмата ще се съсредоточи върху индустриалните екосистеми, най-силно засегнати от кризата, като здравеопазване, строителство, автомобилостроене, транспорт и туризъм. Чрез привеждане в съответствие на инвестициите в умения с нуждите на икономиката можем да създадем печеливша ситуация. Например пандемията ни напомни колко сме зависими от здравните работници, и въпреки това прогнозите сочат увеличение с над 830 000 нови работни места, което заедно с очакваните нужди за заместване на персонала означава 8 милиона работни места в здравния сектор през следващите 10 години.
Попълването на недостига в уменията и инвестирането в амбициозни стратегии за повишаване на квалификацията и преквалифициране е от решаващо значение за гарантиране на високо ниво на устойчивост, справедливост и в крайна сметка – за стимулиране на устойчивата конкуренто-
способност в целия ЕС. Като част от своята смела нова политика за умения, Комисията е поставила амбициозни количествени цели за следващите 5 години, целящи 120 милиона души годишно да участват в обучение или да се гарантира, че 70% от възрастното население има поне основни цифрови умения.
Наред с инициативите за мобилизиране на колективни действия ние създаваме ясна стратегия, която да гарантира, че уменията водят до работни места, изграждайки цялостни и приобщаващи системи за обучение на възрастни, които помагат за актуализиране на уменията при преминаване от една работа към друга във всички държави членки. Ние също така ще дадем възможност на хората да намерят времето и средствата, необходими за това, проучвайки инициативи като индивидуални сметки за обучение.
В допълнение отправяме серия от препоръки относно обучението за професионално образование, които поставят ключовите цели за увеличаване на дела на наетите на работа висшисти до поне 82%, както и осигуряване на възможност на поне 60% от завършилите програми за чиракуване да се възползват от обучение на работното място.
За мен също е важно, че каквото и да правим в областта на уменията, трябва да е съвместимо с нашите ценности.
За Европа това означава да се гарантира, че никой не е изоставен.
Това означава осигуряване на равен достъп до допълнителни възможности за повишаване на квалификацията за всички хора, независимо от пол, расов или етнически произход, религия или убеждения, увреждане, възраст или сексуална ориентация и включително хора с мигрантски произход. В същото време, трябва да бъдат обхванати всички територии – от големи градове до селски или отдалечени райони в целия ЕС. Това е европейският път.
Този континент има прекрасна традиция в ученето – европейската история е забележителна история за творчество, откритие и напредък. Това е историята на мъжете и жените, които са решили да подобрят себе си и своите страни.
Разбира се, никоя система не може да издържи теста на времето без подновяване. За Европа е време да се съчетаят от уменията от миналото, с тяхното бъдещо приложение. Работейки съвместно с държавите членки, гражданското общество и индустрията, аз съм убеден, че можем да помогнем за постигане на революция в уменията, която да бъде конкурентна, устойчива на бъдещите предизвикателства и социално справедлива.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg