Задължителна предучилищна подготовка от 4-годишна възраст, по-строг контрол върху настоятелствата за какво харчат средствата, получени от училищните имоти. Обучение в електронна среда, но не на всяка цена, а само като иновативен проект в училища, в които са осигурени всички условия за това. Това накратко са трите групи предложения за промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Министър Красимир Вълчев запозна народните представители от парламентарната Комисия за образование и наука с предлаганите промени. Броят беше под печат, когато дискусиите върху тях продължиха.
Министър Вълчев отговори и на депутатски питания, свързани с „първия прочит“ на резултатите от националното външно оценяване и държавните зрелостни изпити, за промените в учебните планове, формата на НВО, както и минимален праг на оценка при ДЗИ. Министърът бе категоричен – първите промени ще се случат в края на учебната 2021/2022 г. „Говорим по-скоро за корекции, а не за концептуални промени“, каза той.
Министърът на образованието и науката отговори и на въпрос за формата на началото на новата учебна година. „Най-добре е това да стане в присъствена форма“, напомни той. Но се обсъждат всякакви варианти, за да не пострада учебният процес.
Народни представители отново поставиха и въпроса за учебните програми по математика и за необходимостта за тях да се мисли като за едно цяло от I до XII клас. „Ако искаме да имаме успехи по химия, физика, биология, инженерни и природни науки, това трябва да се случи“, категоричен е проф. Станислав Станилов.
Председателят на Парламентарната комисия Милена Дамянова припомни, че мнозина са се надявали афинитетът към природните науки да се възроди с предложения за иновации от страна на училищата. Засега обаче това не се случва. И препоръча да се направи преглед за качеството на иновативните проекти. „От тях наистина трябва да се роди нещо ново“, каза тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg