В началото на тази година Корейският център за развитие, който е партньор на Института за икономически изследвания на БАН по три международни проекта, е отличен като водещ мозъчен тръст в света. Това сочи класацията на Global Go To Think Tank Index Report на Think Tanks and Civil Societies Program (TTCSP) към Университета на Пенсилвания за 2019 г., в която са участвали общо 8248 института. В ранглистата, без да се включва САЩ, Корейският център е класиран на 6-о място, а със САЩ – на 19-о място в света.
Корейския институт за развитие започнахме сътрудничеството още преди 4 години – разказва проф. Даниела Бобева от Института за икономически изследвания. – Първият проект беше за подобряване управлението на държавните предприятия. Корейските държавни предприятия, въпреки че са малко на брой, работят изключително ефективно и формират значителна част от приходите в държавния бюджет – за разлика от нашите държавни предприятия, които са в тежко финансово състояние, като БДЖ, БТК, мините.“
През 2014 г. от Института по икономика кандидатстват по програма за споделяне на опит на корейското правителство, разработена от тяхното министерство на финансите. Тя е насочена към публични институции от цял свят. Тогава страната ни се конкурира с над 50 държави в света. Този проект приключва с изработването на хибридна система между българската и корейската, която да позволи по-ефективно управление на държавните предприятия. Резултатите са изпратени до различни институции – най-вече в министерствата на икономиката и на финансите.
„Публикацията на нашия доклад събуди интереса и на Международния валутен фонд, където имахме няколко срещи – разказва проф. Бобева. – От Фонда включват в регулярния преглед, който се прави за всяка една икономика, изискването да се подобри управлението на българските държавни предприятия, като се позова на анализите и резултатите от нашия проект. Впоследствие още в две публикации на МВФ се цитират получените от нас резултати, което е изключителен успех. Това ни окуражи да кандидатстваме и следващата година за друг проект, свързан с успешния опит на азиатската държава. Когато европейските борси не можеха да възстановят капитализацията отпреди началото на кризата, то в Корея фондовата борса се разширяваше и интересът на международните инвеститори растеше. За нас беше шанс да научим как е станало това. По принцип правилата на борсата са сложни и скъпоструващи. Затова корейците правят платформа за малки и средни фирми, които да се качват на борсата при облекчени условия. Направихме доклад и го предоставихме на някои от инвестиционните посредници и на българската борса. Много ми се ще да си мисля, че това е имало някакъв ефект, че и нашата борса разработи компонент за малки и средни фирми, които да участват на борсата.“
Третият съвместен българо-корейски проект е за секторни системи за ранно предупреждение за опасност от икономически кризи. Европейският съюз има изискване за разработването на механизми за ранно предупреждение във финансовия сектор и затова в България има такива механизми. Но както в целия ЕС, и у нас те се правят по макроикономически показатели, но не и по сектори. Уникалният опит на корейската страна дава възможност да се направи система за ранно предупреждение и за един сектор.
„Кандидатствахме и спечелихме и трети проект, по който работим – уточнява проф. Бобева. – Сред избраните от нас сектори е пазарът на недвижими имоти, който е изключително динамичен. Освен това повечето кризи започват от балоните именно в него. Вторият сектор е пазарът на труда, който може да бъде източник на сериозни дисбаланси и да се превърне в пречка за икономическия растеж. Третият сектор, с който се занимаваме, е този на суровините. Корейците имат богат опит в това отношение, тъй като Корея е бедна на суровини и тяхната икономика е много чувствителна към цените на петрола или на други важни за автомобилната им индустрия суровини. При нас нещата са доста по-различни – ние не само сме вносители, но и износители на суровини. И за тях е интересно, защото те нямат такъв опит.“
Заради пандемията с коронавируса се отлага пътуването на български екип в Корея, където на място да се посетят организациите, отговорни за системите за ранно предупреждение по отделните сектори, и на базата на това да се изработят теоретичните модели за изследване. Но екипите продължават да работят усилено и в края на юли ще има голяма международна конференция онлайн, на която ще се докладват резултатите от съвместния проект.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg