Близо три пъти са се увеличили учениците с максимален брой точки на НВО в сравнение с 2019 г.
Резултатите, постигнати на Националното външно оценяване по математика след VII клас, тази година са по-високи в сравнение с 2019 г. Това бе обявено при представянето им в МОН. 349 седмокласници са изкарали максималния брой точки на НВО по математика, докато през миналата са били 141. Трима ученици от Бургас, Варна и Плевен имат по 100 точки и по двата предмета, а 20 нямат нито една точка както по БЕЛ, така и по математика. Осем ученици са изкарали 6.00 на изпита по български език и литература (БЕЛ) спрямо 16 през 2019 г.
„Резултатите по математика са тревожни, въпреки че има повишаване спрямо миналата година“, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. По думите му, децата от семейства, които имат отношение към образованието, са подобрили резултатите на външните оценявания. При другите е обратното.
Вълчев посочи, че започват по-задълбочен анализ на обучението от разстояние, който ще бъде готов през следващите няколко месеца. „Трябва да има повече тестове, които да мерят интегрално знанията на учениците. Това се опитват да правят образователните системи в цял свят. За учениците е важно да четат много и да развиват мисленето си, а не само да заучават и наизустяват“, категоричен е министърът.
Тази година явилите се ученици на изпита по БЕЛ са 56 822, а по математика – 56 767 деца. Това е втората година, в която НВО се провежда в този формат. Като цяло, резултатите са съизмерими – по математика са по-високи с близо
3 точки, а по БЕЛ са по-ниски с 2 точки от миналогодишните. Средните точки по БЕЛ тази година са 51,06 при 53,06 през миналата, а по математика са 36,33 при 33,62 година по-рано.
По-ниските резултати по БЕЛ се дължат на отворените въпроси, посочиха от МОН. Резултатите показват, че седмокласниците срещат трудност при овладяването на книжновноезиковите норми и се затрудняват при разпознаването на частите на речта и на изречението. За сметка на това все по-уверено извличат информация от текст и се ориентират в изучавани творби по отношение на автор, герои, теми и проблеми. Оказва се обаче, че близо половината от учениците не успяват да разчетат внушенията в цитат на изучавана творба. Също така седмокласниците преразказват, като изграждат цялостен текст, но невинаги фактологически вярно и подробно.
Резултатите от НВО по математика показват, че учениците успешно се справят с прилагането на действия с цели изрази и зависимости в правоъгълен триъгълник, но се затрудняват при превръщане на десетична дроб в обикновена и координати на точка, симетрична на друга спрямо координатна ос в правоъгълна координатна система. Около 1/3 от учениците работят по първите две подусловия, но до крайния отговор достигат и получават максимален брой точки около 4,5% от тях. По последните две подусловия на изпита по математика работят само 6,5% от учениците.
В топ 10 на училищата с най-висок резултат по БЕЛ са МГ „Д-р П. Берон“ – Вар-
на (90,43), МГ „Акад. К. Попов“ – Пловдив (90,11), ЧОУ „Света София“ – София (89,23), СМГ „П. Хилендарски“ – София (88,46), ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас (86,16), ПМГ „Сергей Корольов“ – Благоевград (85,46), МГ „Баба Тонка“ – Русе (85,15), ПЧМГ – София (84,62), ППМГ „Добри Чинтулов“ – Сливен (82,14) и ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ – Хасково (81,86).
В призовата десетка по математика влизат МГ „Д-р П. Берон“ – Варна (96,45), ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас (95,34), ПЧМГ – София (95,21), СМГ „П. Хилендарски“ – София (94,46), МГ „Акад. К. Попов“ – Пловдив (92,26), МГ „Баба Тонка“ – Русе (90,11), ЧОУ „Света София“ – София (89,90), ПМГ „Акад. Сергей Корольов“ – Благоевград (89,66), ППМГ – Ловеч (85,81), и ППМГ „Гео Милев“ – Стара Загора (81,82). В класацията не участват училищата, които имат под 20 ученици.
Учениците могат да подадат заявленията за класиране от 3 до 7 юли 2020 г. Кандидатстването е електронно, но се запазва възможността за подаване на заявление и на хартия в училища гнезда. Обявяването на списъците с приетите ученици на първи етап на класиране е до 13 юли.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg