Увеличават се паралелките на първокласниците в бургаското ОУ
„Г. Бенковски“. „Тази година обявихме три паралелки прием за I клас, както всяка година. Но имаше много желаещи родители и от Община Бургас ме помолиха да разкрием и четвърта“, коментира директорът Петко Георгиев. Така че на 15 септември прагът на училището, което се намира в квартал „Зорница“, ще прекрачат повече деца в сравнение с предходните години. Това е доказателство, че не само училищата в центъра на града са сред предпочитаните. Добрият педагогически екип и отличната работа през годините утвърждават авторитета на всяко училище.
Една от причините да бъде избрано училището, е неговата добра материална база. ОУ „Георги Бенковски“ разполага с модерно обзаведена сграда с 3 корпуса, включваща 30 класни стаи и специализиран кабинет по природни науки, богата библиотека, две компютърни зали с локална мрежа и високоскоростен интернет, игротека за целодневно обучение в начален етап, стая за занимания по интереси към целодневно обучение при прогимназиалния етап, логопедичен кабинет, ресурсен кабинет, кабинет „Православие“ и др.
Приключи една необичайна учебна година. Отчетени са вече успехите и онова, което трябва да се подобри за следващата учебни година.
В ОУ „Г. Бенковски“ могат да се похвалят, че са иновативно училище и сега тази дейност се разширява. Въпреки че още официално не са излезли данните къде са приети техните седмокласници, в училището се обаждат родители, които се хвалят, че първото желание на децата им е реализирано.
Учителският екип е добре сработен и амбициозен. „За свободните учителски места се явиха над петдесет кандидати. Успокои ме фактът, че миналата година техният брой бе 80“,
дава още едно доказателство директорът защо училището, което управлява, е сред предпочитаните.
Успехите на децата в това училище са многопосочни, завоюваните отличия – също. Сред последните успехи е този на Теодора Петрова от IIIб клас – тя е победител в първа възрастова група в раздел „Рисунка“ в Националния конкурс „Вълшебният свят на Ангел Каралийчев“, който е част от Националния календар на МОН и за който „Аз-буки“ писа. През миналата есен децата от IIIб клас гостуват в РИОСВ – Бургас, където Милена Ярмова – главен експерт „Биоразнообразие, защитени зони и ГМО“, ги запознава с Бургаските влажни зони. Това е един от модулите, по които работи класът през тази учебна година по програма „Иновативни училища“ на МОН.
Друг модул от Програмата – „От жълъда до молива“, е темата на Владимир Димитров – председател на сдружение „Зелена Странджа“, който представя горите като възобновяем природен ресурс. Децата научават за мисията „Зелен отпечатък“. Засаждат жълъди с надеждата да отгледат свое дърво.
Интересна и полезна среща имат учениците от IIв и IIIб клас с ветеринаря д-р Цветилена Маргарова. От нея децата научават за професията ѝ.
Ветеринарният медик разговаря с второкласниците за болестите, хигиената, грижите и лечението на домашните животни. Срещата е част от проекта „Да бъдем ветеринари“.
Но и при извънредните обстоятелства дейностите продължават. Иновацията „Изследвам. Уча. Творя“ показва развитие в електронна среда. Всяка от участващите паралелки разгръща потенциала си чрез упорит труд и творчество. За Деня на Земята например учениците разказват как могат да дадат принос в опазване на околната среда, като събират разделно отпадъците у дома. Представят в рисунки своите идеи и изработват електронна книжка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg