Вдъхновени от финландската образователна система и от идеята за премахване на учебните предмети в училище, ОУ „Васил Левски“ – Белене, си поставя предизвикателството да подготви и реализира голям интегриран урок. Това е проектопредложението им, което е одобрено от Образователното министерство и така попада в Списъка на иновативните училища за следващата учебна година.
„Иновацията ще се проведе с учениците от прогимназиален етап – „Аз, ти и нашият свят“. Предвиждаме за всеки клас в рамките до 3 дни през учебната година да направим голям интегриран урок, който да продължи през целия ден, като слеем учебното съдържание по различни предмети – български език и литература, математика, английски език, „Човекът и природата“, история, география, биология, изобразително изкуство, музика, физика, информационни технологии и физическо възпитание. Във всеки клас урокът ще е подчинен на една глобална тема: V клас – „Свят и хармония“, VI клас – „Движение и кръговрат“, VII клас – „Отражения на реалността“. Подборът на глобалните теми не е случаен. Той е съобразен с учебното съдържание във всеки клас, възрастта и уменията на учениците“, коментира директорът на беленското основно училище Румяна Богданова.
Предлаганата иновация не изисква промяна в училищния учебен план и учебната програма, категорични са от училището. Според директорката реализирането на иновацията е голямо предизвикателство за цялата училищна общност. Но е уверена, че ще се справят, тъй като имат подкрепата на Училищното настоятелство, Обществения съвет към училището, както и други организации и структури, работещи с ученици на територията на общината и извън нея.
В края на учебната 2019/2020 г. приключи четиригодишната иновация в
ОУ „Васил Левски“ за интегриране на изкуствата в учебното съдържание в начален етап. „Не успяхме да финализираме иновацията (последните 2 сезона заради изолацията), но натрупахме достатъчно опит и имаме добра база за сравнение. Учениците, преминали през иновативните уроци, се чувстват по-спокойни и уверени в знанията и уменията си, могат да се изявяват без притеснение. Преходът към прогимназиалния етап е по-лесен, защото учениците са по-адаптивни. Но най-важното е, че чрез тези уроци те усвояват много житейски умения. Учебното съдържание се свързва с конкретното практическо приложение и показва на децата смисъла на ученето“, обобщава директорът Румяна Богданова.
През летните месеци в училището ще извършат козметични ремонти в стаите и планират да облицоват коридора на първия етаж с корк. Това ще послужи както за изолация, така и за излагане на ученическо творчество. Идеята е заимствана от училище в Швеция, което директорката Богданова е посещавала.
507 училища от 183 населени места от страната през учебната 2020/2021 г. ще бъдат иновативни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg