Общо 237 български неделни училища в чужбина са включени в утвърдения списък за учебната 2020/2021 г., които ще получат държавна финансова помощ за своята работа по ПМС 90/2018 г.
За сравнение през предходната учебна година са подпомогнати 224 неделни училища зад граница с общо 10,8 млн. лв. Това е записано в проект на Постановление за изменение и допълнение на ПМС №90.
Предлаганите промени предвиждат по-добро качество на обучение в БНУ. Облекчават се и условията за продължаване на образованието в български висши училища. Повишават се контролът и прозрачността при организиране на дейностите в неделните училища и при разходване на средствата от държавния бюджет.
В синхрон с провежданата политика за намаляване ограниченията за продължаване на образованието в български висши училища се предвижда да се намали от 10 на 5 минималният брой кандидат-студенти в група за подготовка по български език и литература, история и цивилизации и география и икономика. Допуска се в групите да бъдат включвани както ученици във втори гимназиален етап в неделното училище, така и в друго училище на територията на съответната държава.
Разписва се и възможността при извънредни обстоятелства да се провежда обучение от разстояние в електронна среда от всички неделни училища зад граница. То включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и оценяване.
С цел подобряване достъпа до обучение се предлага възможност учениците от БНУ, което не предлага електронно обучение, да се обучават по този начин в друго неделно училище. Нашите училища може да организират часове за електронно обучение за ученици от населеното място, в което училището провежда часове в присъствена форма, в други населени места от държавата, в която училището функционира, в които МОН не подпомага обучението по това постановление, както и в други държави, в които няма организирано обучение в неделно училище.
Онези, които са включени в електронно обучение без присъствени часове, ще могат също да получават удостоверения за проведено обучение. Увеличава се и обхватът на лицата, които биха могли да завършат обучение в неделно училище за два класа в рамките на една учебна година.
И не на последно място се регламентира, че българско неделно училище може да организира обучение на няколко адреса, за да се улесни и разшири достъпът на обучение. Измененията предвиждат от финансите, предоставени от МОН, да не се изплащат възнаграждения на представляващия организацията, училищния ръководител, учителите, ръководителите на допълнителни училищни дейности, както и на лицата, на които е възложено осъществяването на административни дейности в школото, за периода, когато те не пребивават на територията на страната, в която функционира неделното училище.
Родителските съвети ще се избират на събрание в началото на всяка учебна година. Освен това родителският съвет и училищният ръководител ще изготвят годишен доклад със становище за резултатите.
Предложения за вписване на друг адрес за обучение, организирано в българско неделно училище в чужбина, ще се подават от организациите до 15 октомври, ако в населеното място няма обучение, организирано от друго българско неделно училище, финансово подпомагано от МОН, или в райони на градове с над
1 милион жители, в които също няма подобно обучение.
Бележки, становища и предложения по проекта могат се приемат в дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ – МОН, (v.balcheva@mon.bg, nnikolov@mon.bg) до 9 септември 2020 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg