Европейската комисия реши да регистрира европейската гражданска инициатива „Право на лечение“. Тя цели да гарантира, че правата върху интелектуалната собственост, включително патентите, няма да възпрепятстват достъпа или наличността на бъдеща ваксина или лечение на Covid-19.
Инициативата също така ще гарантира, че законодателството на ЕС за изключителните права върху данните и търговията няма да ограничава ефективността на задължителните лицензи, издавани от държавите членки. Чрез нея ще бъдат въведени и правни задължения за бенефициентите от фондовете на ЕС да споделят знания, свързани със здравни технологии, интелектуална собственост и/или данни във връзка с Covid-19 в общ резерв на технологии или патенти.
ЕК продължава да разширява и портфолиото с бъдещи ваксини чрез нови проучвателни разговори. Преди дни приключиха преговорите с дружеството CureVac за закупуване на потенциална ваксина срещу Covid-19. Това е продължение на успешните крачки, направени в тази посока със Sanofi-GSK на 31 юли и с Johnson & Johnson на
13 август, както и с подписването на предварително споразумение за закупуване с AstraZeneca на 14 август.
Предвиденият договор с CureVac би дал възможност на всички държави членки на ЕС да закупят ваксина, както и да направят дарения на държавите с по-ниски и средни доходи или да пренасочат ваксини към европейски държави. Очаква се, че ЕК ще разполага с установена договорна рамка за първоначалното закупуване на 225 милиона дози от името на всички държави членки на ЕС, които да бъдат доставени след доказването на безопасността и ефективността на ваксина срещу коронавируса. Комисията продължава интензивните обсъждания с други производители на ваксини.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg