От новата структура се очаква да изведе на преден план приложната наука за модерна икономика
Държавна агенция за научни изследвания и иновации ще разработва и изпълнява политиката по научни изследвания, иновации и трансфер на технологии в Репуб-
лика България. Това предвижда приетото от правителството постановление за създаване на специализирания орган към Министерския съвет. В срок от два месеца правителството трябва да приеме и Устройствен правилник на новата структура.
Очаква се Държавната агенция да обедини и концентрира усилията на българските институции в области като приложни научни изследвания, подкрепа на иновации и иновационната инфраструктура, взаимодействие между наука и реален сектор.
В публикувания за обществено обсъждане документ са посочва, че целта на създаването на такава агенция е да се превърне в естествен лидер и център на политиката по изследвания, иновации и технологии, като ръководи, координира и управлява държавната политика в областта на развитието на изследванията и иновациите в нейните секторни и териториални измерения, като осигурява допълване между отделните мерки, интервенции и инструменти и координира действията на другите участници в процеса. Тя ще управлява и изпълнението на Иновационната стратегия за интелигентна специализация и на други стратегически документи, които имат отношение към развитието на иновациите и научните изследвания и разработването и изпълнението на годишни и многогодишни програми, пише още в доклада към предложението, подписан от вицепремиера Томислав Дончев. Ще разработва и ново законодателство в сферата на иновациите и научните изследвания, както и изменения на действащи нормативни актове, свързани с процеса на подготовка и изпълнение на политиката за развитието им.
Освен това новата агенция ще разработва и изпълнява инвестиционни мерки, свързани с развитието на иновациите и научните изследвания, съфинансирани от Структурните фондове на ЕС и други инструменти, които имат отношение към политики, и ще управлява развитието на проиновативната инфраструктура, създадена в изпълнение на целите и задачите на политиката в сферата. Новата Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация е точно такъв инструмент за инвестиционни мерки.
Агенцията ще осъществява текущо наблюдение и оценка на изпълнението и резултатите на политиката, като ангажира и външна експертиза за тези цели. Ще се подкрепят и развиват и национални изследователски и иновационни мрежи, като Агенцията ще отговаря за необходимата публична подкрепа към тази екосистема и пълноценното участие на страната в европейски и международни иновационни и научни мрежи и платформи, проекти и инициативи. Структурата ще координира и работата и развитието на изследователската и иновационната инфраструктура, като разработва модели за сътрудничество и прилага мерки за осъществяването му. Тя ще сътрудничи и взаимодейства по въпроси, политики и проекти, свързани с иновациите и научните изследвания, с компетентните органи на държавите членки на ЕС, с институциите на Съюза и други международни организации.
В последното издание на Innovation Scoreboard за 2019 г. България заема 27-о място от 28 държави членки на ЕС с равнище на ефективност под 50% от средното за Съюза. Въпреки наблюдаваната тенденция на покачване разходите за научноизследователска и развойна дейност в частния сектор те възлизат на 0,73 % от БВП през 2017 г.
(в сравнение със средната стойност за ЕС от 1,36 %). Разходите за научноизследователска и развойна дейност в публичния сектор са сред най-ниските в ЕС, като през 2017 г. те са едва 0,21 % от БВП – далеч под средната стойност за ЕС от 0,69 %, се посочва още в доклада. А публично-частните съвместни научни публикации като процент от общите публикации намаляват до 0,8% през 2017 г. в сравнение със средно 3,9% за ЕС.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg