На повърхността на полюсите на Луната учени планетолози са открили големи залежи от желязната руда хематит, която се е образувала на лунната повърхност благодарение на кислорода от земната атмосфера. Резултатите от техните изследвания са публикувани в научното списание Science Advances.
„Открихме повече хематит от видимата страна на Луната, отколкото очаквахме. Това означава, че отлаганията на този минерал може да са свързани със Земята. Откритието може да промени представите ни за това как изглеждат и сa устроени околополярните области на Луната. Земята може да е играла важна роля в еволюцията на нейната повърхност“, твърди един от авторите на изследването – планетологът от Хавайския университет (САЩ) Шуай Ли.
Планетолозите вярват, че Луната е образувана в резултат от сблъсъка на Земята и нейния прародител Тея – протопланетно тяло с размерите на Марс. След сблъсъка материята от двете небесни тела се е смесила, след което фрагментите от Тея и материята от кората на праземята са попаднали в околоземна орбита, където впоследствие се е образувал спътникът на Земята. Тази теория добре обяснява масата на земния спътник и някои особености на външния му вид, по-специално факта, че учените не са открили железни съединения на повърхността му.
Oт другa cтрaнa, тoвa oтчacти прoтивoрeчи нa фaктa, чe химичecкият и изoтoпният cъcтaв нa Зeмятa и Лунaтa прaктичecки нe ce рaзличaвaт eдин oт друг. Тoвa e пoчти нeвъзмoжнo дa ce oбяcни, aкo приeмeм, чe Лунaтa e „нacлeдилa“ знaчитeлнa чacт oт мaтeриятa cи oт Тeя. Фaкт e, чe тoвa нeбecнo тялo e възникнaлo в друг рeгиoн нa Cлънчeвaтa cиcтeмa, тoecт изoтoпи и рaзлични рeдки eлeмeнти ce cъдържaт в мaтeриятa му в по-рaзлични кoнцeнтрaции, oткoлкoтo нa Зeмятa.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg