В музея на Сливен продължават проучванията в местността Хисарлъка
Регионалният исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ в Сливен започна разкопките на късноантичната и средновековна крепост Туида в местността Хисарлъка. Проектът се финансира от Министерството на културата. „Археологическите проучвания ще бъдат в рамките на 20 дни, като идеята е да продължим работата в централната част на крепостта – точно там, където се намира административната сграда“, разказва пред в. „Аз-буки“ ръководителят на експедицията и директор на Регионалния исторически музей в Сливен д-р Николай Сираков. Той посочи, че до този момент Туида е проучвана основно отвън – в област-
та на крепостните стени. Затова сега са решили да насочат усилията си във вътрешността.
Проучванията на местността Хисарлъка продължават вече четвърта поредна година. Там са открити много съоръжения, древен таен тунел и предмети предимно от ранновизантийската епоха и Късното средновековие. Сред най-ценните находки са осмият печат на княз Борис-Михаил и единственият намерен южно от Стара планина старобългарски амулет-печат. Д-р Сираков разказва, че в крепостта е имало присъствие на българи, византийци и печенеги. Всички открити предмети са изложени в Регионалния исторически музей в Сливен, а самата крепост е отворена за посетители. Аниматори забавляват гостите, като пресъздават средновековния начин на живот посредством възстановка на обичаи, игри и дегустация на средновековна кухня. Всяка година на Димитровден се прави средновековен събор, на който канят участници от цялата страна.
Крепостта Туида е реставрирана през
2013 – 2014 г. по проект на ОП „Региони в растеж“.
През този септември Регионалният исторически музей в Сливен е подготвил редица изненади за малки и големи. По повод Европейските дни на наследството Музеят съвместно с екипа на крепостта организират работилница „Родители с деца творят“. Заниманията, свързани с изработка на изделия от вълна, ще се проведат на 19 септември (събота) в къщата музей „Сливенски бит“ между 10 и 16 ч.
Д-р Сираков разказва, че тази година е била малко по-особена, имайки предвид епидемичната ситуация с коронавируса, но въпреки това работата в Музея не е спряла нито за ден. През топлите месеци са се провели няколко тематични музейни работилници в различните обекти на РИМ – Сливен. В тях уредниците успяват да запалят пламъка на родолюбието у децата, разказвайки и показвайки им стари обичаи и традиции. Акцент винаги се поставя върху игровата форма на обучение.
„Чрез играта децата по-лесно запомнят нови неща. Смятаме, че по този начин сме по-полезни на училищата в нашия град и по принцип в цялата страна“, отбелязва д-р Сираков и благодари на екипа от професионалисти, с който работи.
Миналата година издават учебно помагало за траките, като основно акцентират върху бита и начина им на живот. Сега подготвят втора книга – отново за траките, но през римската епоха. В нея ще бъдат показани основно експонати от РИМ – Сливен. Предвижда се книгата да излезе догодина.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg