Учебната година започна присъствено
Денят, който е свързан с надеждата ни за бъдещето на нашите деца, е 15 септември. Образованието е това, което ще им осигури по-добър живот.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на новата учебна година в ОУ „Св.св.
Кирил и Методий“ в град Николаево, област Стара Загора. Той пожела на учениците, учителите и родителите преди всичко здраве и успешна учебна година.
„Желая децата да открият интереса към ученето, учителите да им помогнат. Да станат знаещи и можещи хора и един ден да си спомнят, че благодарение на тяхното училище и учителите, благодарение на образованието са успели. Нещо, което всички ние трябва да си спомняме от време на време“, отбеляза министърът. В школото в Николаево учат 377 деца, като за близо 90% от тях българският език не е майчин. Тази година училищния праг прекрачват 46 първокласници.
Просветният министър коментира, че училища, в които има концентрация на деца от уязвими групи, в общия случай с родители с по-ниско образование, се справят най-трудно. „Предизвикателствата пред тях са най-големи. Тези училища невинаги срещат подкрепа от родителите. Тук в най-голяма степен се работи по Механизма за обхват“, отбеляза той. И подчерта, че по време на извънредната ситуация през пролетта точно в тези училища са положени много усилия с всякакви средства да се провежда компенсаторно обучение. „Много голяма част от тези училища са пренебрегнати, защото понякога при тях не се виждат усилията на учителите. Всъщност дори и да са с по-ниски резултати, те са училищата, в които се прилагат при равни други условия най-много усилия и се работи най-много“, заяви министър Вълчев.
Той поздрави екипа на училището за доброто сътрудничество с местната власт, с чиято подкрепа учителите и медиаторите са успели да работят с децата по време на обучението от разстояние. „За редовното посещение на децата в клас е необходимо да са мотивирани не само учениците, но и техните родители, които да подкрепят учителите“, припомни той.
„Категорично няма планирано затваряне на училищата от октомври. Няма да има и грипни ваканции, а ще се минава на дистанционно обучение. Избрали сме относително най-либералния вариант – маските да се носят само в междучасията, в общите части. Препоръчително е децата да излизат навън, докато времето го позволява“, коментира министърът по повод на задължителното носене на предпазни средства от учениците. За пореден път той подчерта, че моделът за невзаимодействие между паралелките е избран, за да може при един заболял ученик да не се карантинира цялото училище. „Нашата цел е да има максимум присъствено обучение“, добави Вълчев. По думите му, в други европейски държави са въведени много по-строги мерки. Министър Вълчев уточни, че заявленията от родители за онлайн обучение продължават да се събират, като се очаква броят им да бъде около 400.
По-късно на среща с преподаватели от детски градини и училища в община Чирпан министър Вълчев обсъди въпроси, свързани с новата учебна година. Според него тя ще бъде трудна, но учителите ще трябва да са пример за децата в спазването на здравните мерки. Акценти в разговорите бяха и обхващането на децата на 4-годишна възраст в пред-
училищното образование, както и възпитателната работа в училище.
Зам.-министър инж. Таня Михайлова откри учебната година в
3. ОУ „П.Р. Славейков“ в Търговище. Тя приветства първокласниците, петокласниците и седмокласниците с началото на новата учебна година. „За мен е изключителна чест днес да бъда с вас, да открием новата 2020/2021 учебна година и да се завърнем в класните стаи след една неочаквана, неискана може би от нас ваканция, но съобразена с условията, в които се намираме. Убедена съм, че всички очаквате с трепет и вълнение да се завърнете в класните стаи, където получавате не само знания, но формирате умения и се учите на най-важното – да бъдете добри и всеотдайни хора“, подчерта в изказването си зам.-министър Михайлова. Тя се срещна и с учителите, като изказа своята благодарност за труда и усилията, които са положили по време на извънредната ситуация в страната. От своя страна, те благодариха за новия училищен автобус, предоставен от МОН миналата година, с който ще се извозват ученици от 4 населени места в общината. С подкрепата на Министерството предстои и основен ремонт на физкултурния салон на обща стойност 130 000 лева.
В същото време зам.-министър Карина Ангелиева откри учебната година в Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас. Тя пожела на всички здрава и успешна учебна година, а на учениците – да подкрепят своите родители, учители, директори и всички, които правят възможно училището им да бъде емблема за Бургас.
Президентът Румен Радев откри учебната година в ОУ „Св. Климент Охридски“ в село Трекляно. Той подчерта, че образованието трябва да се превърне в стратегически национален приоритет и да бъде ангажимент на всяко правителство, защото демократично и проспериращо общество се гради от образовани и просветени хора. Държавният глава разгледа и кабинета по информатика, който е оборудван изцяло с компютри, дарени от Администрацията на президента.
Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства на откриването на учебната година в ОУ „Христо Ботев“ в село Добромирка, община Севлиево. Тя подари на школото книги на български автори.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg