Официален старт на двугодишния международен проект SCHOLARNET за развитие на научния и преподавателския капацитет дадоха зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева и ректорът на СУ „Климент Охридски“ проф. д.ф.н. Анастас Герджиков. Той се изпълнява от Стопанския факултет на СУ заедно с партньори и участници от чуждестранни университети в рамките на Националната научна програма „Европейски научни мрежи“. Събитието се проведе онлайн, а негов домакин беше деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев, който е и ръководител на проекта.
Зам.-министър Ангелиева се спря на Националната научна програма „Европейски научни мрежи“ и отчете важността на инициативите, свързани с модернизация и укрепване капацитета на висшите училища. Тя изрази удовлетворение, че се реализират проекти в областта на хуманитарните науки, което ще подпомага по-доброто разбиране и анализа на обществените процеси. Проф. Герджиков представи ролята на SCHOLARNET за реализацията на стратегическите цели на Софийския университет за укрепване на научния капацитет и съхраняването и развитието на международни партньорства с водещи научни институти.
Една от водещите цели на SCHOLARNET е Стопанският факултет на Софийския университет
„Св. Климент Охридски“ да се превърне в национален референтен изследователски център в областта на икономическите и управленските изследвания, както и да допринесе за изпълнението на целите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014 – 2020 г. Партньори в проекта са Стопанският факултет на СУ, Университетът във Версай и „Сен Куентен ен Ивелин“ (Франция) и Университетът „Фридрих Александър“ в Ерланген и Нюрнберг (Германия).
Проектът си поставя амбициозни цели по отношение на младите учени. Част от планираните дейности предвиждат семинари и конференции с международно участие, лятно училище за докторанти и провеждане на изследвания, в чийто фокус са теми, като иновации по време на криза, институционална устойчивост, изграждане на капацитет и възпроизводимост на успешни иновативни инструменти.
„Проектът е релевантен на европейските политики“, заяви проф. д-р Албена Вуцова, която подчерта синергичния ефект на SCHOLARNET, който може да се допълва от други европейски и национални програми като „Еразъм+“, „Хоризонт Европа“ и Националната научна програма „Млади учени и постдокторанти“. Зам.-деканът на Стопанския факултет с ресор научноизследователска дейност и иновации доц. д-р Тодор Ялъмов представи основните направления, в които се развиват научните изследвания в областта на икономиката и бизнеса от страна на Софийския университет.
В края на ноември, в рамките на международната конференция Just and SMART Transitions: New Deals, Markets and Governance ще бъде проведен докторантски панел, а част от темите, които ще бъдат дискутирани, включват зелената сделка, прехода към икономика 4.0, иновациите в публичния сектор. Конференцията предвижда и специален форум, посветен на част от задачите на Проекта. До края на годината предстои и първото издание на новото научно списание Economic Boundaries and Transformations.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg