Светът е близо до създаване на ваксина срещу коронавируса, след като от американската компания „Пфайзър“ и германската „Бионтех“ обявиха, че тяхната разработка е показала 90% ефективност, пише „Гардиън“.
Данните са от фаза 3 на клиничните изпитания и резултатите показват, че ваксината е успяла да осигури защита на 9 от всеки 10 участници в тестовете. От 43 538 доброволци от
6 държави, на които е дадена ваксина и плацебо, само 94 са заболели от COVID-19 след приема при никого от тях не е имало усложнения. Проучванията показват, че ваксината помага на тялото да произвежда както антитела, така и Т-клетки, а това е от жизненоважно значение в борбата с коронавируса.
„Днес е голям ден за науката и човечеството“, обяви доктор Алберт Бурла – председател и изпълнителен директор на „Пфайзър“.
Двете компании ще кандидатстват за спешно одобрение за използване на ваксината до края на ноември. Те са уверени, че могат да доставят 50 милиона дози до края на годината и 1,3 млрд. до края на 2021 година.
Клиничните изпитания ще продължат, докато има 164 потвърдени случая, така че има потенциал за промяна на процента на ефективност. Документите след това ще бъдат предадени на регулаторите за одобрение. Ускорено лицензиране може да означава, че здравни работници могат да получат първите дози от ваксината до края на годината.
Преди дни „Ройтерс“ съобщи, че Университетът Оксфорд и „Астра Зенека“ също се надяват да представят резултатите от изпитанията на своята разработка на ваксина срещу COVID-19 тази година. Това дава надежди, че Великобритания може да произведе ваксината в края на декември или началото на 2021 г.
В понеделник, 9 ноември в австралийския щат Виктория компанията CSL обяви, че започва да прави около
30 милиона дози от ваксината на Оксфорд и „Астра Зенека“, въпреки че тя все още преминава през трета фаза на клинични изпитвания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg