Клуб по интереси в СУ „Н.Й. Вапцаров“ в Айтос помага за прехода от детската градина към училището
В СУ „Н.Й. Вапцаров“ в Айтос учат 760 ученици от I до XII клас, като 330 от тях са в гимназиален етап. Училището е сравнително ново – съществува от 35 години, но за този кратък период е доказало, че децата в него получават отлично образование и добро възпитание. „В последните години се наблюдава увеличение в приема за VIII клас от две на три паралелки. Тази година отново успяхме да направим три паралелки и в I клас, като две поредни години бяха само по две“, започва разказа си директорката на училището Ирина Вътева. Надява се, че тенденцията към увеличаване броя на учениците ще се запази и в бъдеще. Кандидатствали са по Националната програмата на МОН за изграждане на училищна STEM среда и очакват да бъдат одобрени и финансирани. „Мечтата ни е да направим STEM център с 4 кабинета – съответно по физика, математика, биология и химия“, казва тя.
От тази учебна година в СУ „Н.Й. Вапцаров“ има нова паралелка за прием в VIII клас – „Компютърна графика“. Другите две са „Природни науки“ и с интезивно изучаване на чужди езици – английски и руски. „Най-силната ни паралелка е „Природни науки“. В нея се записват децата, които знаят какво искат да учат и с какво ще се занимават след завършване на средното си образование“, казва директорката.
От тази учебна година СУ „Н.Й. Вапцаров“ е със статут на иновативно училище. В I клас има нов учебен предмет – „Роден край“, в който се преплитат знанията за историята на града с изобразителното изкуство. „Заедно с децата и ние, учителите, научаваме много неща за Айтос, които преди това не сме знаели“, отбелязва Вътева. Часът е свободно избираем, но интересът към него е голям. „По този предмет залагаме на проектно базираното обучение. Учениците научават интересни факти от своите родители, баби и дядовци и след това рисуват“, допълва Вътева. Иновация са въвели и в учебната програма за V клас по английски език. Там работят с най-изявените ученици. „Повечето допълнителни часове са насочени към изоставащите ученици. Искаше ни се да направим предмет и за отличниците. Вярваме, че те са бъдещето“, споделя директорката.
Сред другите поводи за гордост на училището е „Морският отряд“. „Учениците заедно създадоха клуба. Това е дългогодишна мечта. Радваме се, че миналата учебна година успяхме да я реализираме, а сега представихме отряда пред жителите на града“, разказва тя. Всички са много емоционално настроени към този отряд, защото училището в Айтос винаги се е свързвало с Висшето военноморско училище във Варна. Не само защото патронът им е един и същ, а и защото повечето от айтоските ученици избират да продължат обучението си именно там.
Отборът на младите огнеборци пък вече си е създал традиция в училището. От почти 10 г. те се ръководят от зам.-директора на школото Иванка Лалева и нейния съпруг от Районната противопожарна служба Костадин Лалев. В отбора има десетина ученици, които искат да станат пожарникари.
В училището има богата извънкласна програма. Едни са се ориентирали към мажоретния състав, други – към клуба за млади фотографи, театъра за деца, паралелките по природни науки. По програмата „Подкрепа за успех“ имат над 30 групи за работа с деца с образователни затруднения. „Учениците са много, затова и заниманията по-интереси са толкова разнообразни. Искаме за всекиго да има по нещо“, обяснява Вътева.
Сред най-популярните занимания са часовете в клуба „Млади възрожденци“. От миналата учебна година са започнали да учредяват такива клубове и в четирите детски градини в Айтос. „Наши учители – ръководители на клубовете за начален и прогимназиален етап, основаха клубове и в градините. Така градим приемственост между детските градини и бъдещите първокласници“, казва тя. Благодарение на клуба осъществяват връзка и контакт и с родителите.
Вярва, че децата трябва да започват да посещават предучилищна подготовка още от 3-годишна възраст, а не от четири. Категорична е, че съществува голяма разлика между малчуганите, които са ходили на детска градина, и тези, които не са. „Най-малкото, което може да се каже, е, че те имат развита фина моторика. Въобще не говоря за социализацията, създаването на навици и спазването на дисциплина. Преимуществата на ранната предучилищна подготовка са много“.
Заниманията в клуба на младите възрожденци са сред любимото време за всички деца. Там те учат за будителите и героите на България, рисуват портрети, четат и пишат стихотворения. Тази година ще издадат книжка с откъси от заниманията в клуба, която ще подаряват на детските градини, за да разпространяват българското.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg