Пътят към славата започва от детските центрове
Поморие е малък град с около 15 000 жители, но през лятото се превръща в истински център на духовността. Почти всяка вечер има по нещо на централния площад – концерти, танци или оперно представление. За децата се организират летни училища, рисунки на асфалт, занимания с танцуване, пеене, свирене. Всеки празник се отбелязва с шествие и забавна програма на открито, в която неизменно участват и възпитаниците на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс, Поморие.
„Това лято в Поморие не беше същото. Много от традиционните културни събития бяха отменени заради пандемията, но се надявам догодина да се възстановят, за да не загубим постигнатата духовност. Вече има безброй възможности за онлайн концерти и събития, но съвсем друго нещо е живият контакт“, разказва пред „Аз-буки“ директорът на ОДК – Поморие, Анета Драгнева-Данаилова.
Към детския комплекс има фолклорен танцов ансамбъл „Раковина“, чуждоезиково обучение по английски, школи по изобразително изкуство и анимация, вокално студио, организират се и курсове за кандидат-студенти по изобразително изкуство и архитектура.
В допълнителните занимания се включват около 280 деца годишно. „Групите ни се запълват на 100%, че и отгоре. Интересът е огромен, защото предоставяме прекрасни условия и децата се радват да творят и извън училище“, обяснява Драгнева.
ОДК от 16 години се помещава в хубава сграда в центъра на Поморие, която местните познават като Кораба. Преди това комплексът е разположен в сградата на бившия Пионерски дом – красива къща, паметник на културата, в който и сега се използва танцовата зала. Наскоро е обявен стартът на нейното обновяване по проект, който се осъществява в партньорство между общините на Поморие и Инедже, Турция, и се финансира по програмата за трансгранично сътрудничество Interreg. Проектните дейности включват реконструкция на сградата на бившия Пионерски дом, възстановяване на автентичния ѝ вид и превръщането ѝ в нов културен център и Дом на изкуствата. Партерът ще се обособи като ателие с изложбени площи. Стаите на етажа ще се оформят като зали за актьорско майсторство, рисуване, моделиране и пеене. Танцовата зала и сервизните помещения също ще бъдат основно ремонтирани, а сградата – изцяло санирана.
„Може догодина по това време отново да се съберем всички заедно в обновения Пионерски дом – надява се Анета Драгнева. – Ние сме място за откриване на таланти. На децата им харесва да се докосват до светоусещането на други хора и учители, до истински творци. Колкото и лесна да изглежда нашата работа отстрани, основната задача на детските педагози в ОДК е да привлекат интереса на децата. Защото трябва да си много отдаден и така да мотивираш детето, че да го запалиш и то да има желание да идва, въпреки че не е задължително. При нас всеки урок е един спектакъл и тази работа не е за всеки. Екипът ни е прекрасен и работи с желание.“
Вероятно затова в ОДК – Поморие, почти няма текучество. Имат ново попълнение в лицето на Диляна Власковска – млад преподавател по английски език, която успява да запали децата така, че щом влязат в часа ѝ, започват да говорят на английски.
Самата Анета Драгнева обучава по музика и работи индивидуално с деца, които са много талантливи. Таня Талева преподава в школата по изобразително изкуство и подготвя деца, които искат да кандидатстват с рисуване – изобразително изкуство, дизайн, архитектура. Владимир Данаилов е преподавател по народни танци с дълъг стаж. Завършил е хореографска режисура в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив.
Изминалата учебна година минава под знака на честването на двата 60-годишни юбилея на ОДК и на танцовия състав. По традиция през 5 години се организират големи празнични концерти заедно с корепетитора Георги Дойчев. „Голямо щастие е да имаш корепетитор и да работиш с децата под съпровода на жива музика – споделя Драгнева. – Радваме се на голяма подкрепа от общината, а също и от редица сдружения, неформални организации и читалища. Работим заедно и посоката е ясна – в името на децата, на изкуството и на града. Възпитаваме ги в естетика, докато ги учим, стараем се да ги направим по-духовни и след време да се върнат отново в родния град, за да продължат нашата мисия.“
„Използвах времето на принудителната изолация най-вече за да слушам много хубава музика. Световните оперни театри и зали отвориха своите „виртуални“ врати и ни дадоха възможността да се докоснем до най-великите изпълнители и постановки. Непрекъснато си изпращахме линкове към опери и концерти помежду си и с учениците от нашите групи – разказва Драгнева. – Само за месец спряхме работа, а след това всеки от нас работеше онлайн. Моите ученици – близнаците Анелия и Кристиян Налбантови, които са изключително талантливи и непрекъснато се явяват на конкурси, не спряха да пеят по време на карантината. Баща им правеше запис, децата го изпращаха, аз слушам и след това коригирам – какво и как да оправят, след което те правят нов запис и пак го изпращат. И така много пъти. Владимир Данаилов заедно с корепетитора също записваха танцовите движения в залата, правеха запис и го качваха в групите си. Така заниманията не спират.
През лятото също продължихме заниманията с децата – най-вече по рисуване и по пеене, за да се подготвят за многото онлайн конкурси. Възпитаниците на ОДК имат много награди от изложби от Националния дворец на децата – второ място от „Вълшебния свят на Ангел Каралийчев“, също и от „Водата – извор на живот“.“
Най-много отличия печелят Анелия и Кристиян Налбантови, които участват както индивидуално, така и в дует. Само през октомври от участието им в III международен конкурс за певческо изкуство „Белканто“ в Ямбол печелят първа награда в категория „Поп пеене“ и наградата на детското жури за дует. А на XVIII международен фестивал за поп песен за млади изпълнители в индивидуалното представяне Кристиян е първи, Анелия е втора, а дуетът им е №1. По-рано през годината те печелят призове и от конкурсите „Път към славата“, „Кръстопът на музиката“, „15 лалета“ и т.н.
При участието в онлайн конкурсите има доста работа и бумащина, но печелившата формула е – преподавател, талантлив ученик и родител до тях, който да помага при кандидатстването, обяснява тайните на успехите Драгнева.
Новата учебна година в ЦЛПР започва на 1 октомври с онлайн изложба от рисунките, участвали в конкурса „Децата рисуват цветята, морето, света“. „Това е международен конкурс по изобразително изкуство, който организираме от 27 години заедно с Община Поморие и със сдружение „Син флаг“. Обикновено се получават по
600 – 700 творби, а тази година бяха около 140 и само от България.
В края на септември бяха обявени победителите от Самоков, Казанлък, Любимец, София, Шумен, Червен бряг, Дупница, Коларово и др.“
В момента занятията в ОДК – Поморие, се провеждат онлайн, както и учебните занимания във всички български училища.
„Един от стойностните фестивали, които организираме, е международният „Корабът на изкуствата“ с участието на изпълнители и художествени колективи от страната и чужбина на възраст от 6 до 25 години. Тази година той трябваше да се проведе за седми път, но го отложихме за догодина, надявам се – казва Драгнева. – Това е мултиарт фестивал за музика – поп и джаз, класическо и народно пеене, класически инструменти изобразително изкуство. Провежда се обикновено в края на юни в рамките на 3 дни на 3 различни сцени – едната е в читалището, където сутрин се изявяват пианистите, а след обяд танците – класически, народни, хип-хоп. Другата сцена е в галерията, където се провеждат инструменталният конкурс и народното пеене, а откритата сцена зад читалището е предоставена за конкурса на поп и джаз певците.
Фестивалът започва с шествие с духов оркестър по улиците на Поморие и се превръща в истински празник, защото се събират около 700 деца участници от Молдова, Русия, Украйна, Румъния, Сърбия, Турция заедно със своите родители и роднини. Целият град се изпълва с хора, децата са навсякъде – пеят, свирят, танцуват и атмосферата е чудесна. Такива форуми дават живота на малкия град и са чудесна реклама за българската култура и туризъм не само у нас, но и в чужбина“, завършва Драгнева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg